İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İslami fintek alanında dev imza

Türkiye’de faaliyet gösteren Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın ana iştiraki olan Kuwait Finance House’un Bahreyn iştiraki KFH Bahrain, Albaraka Türk ana iştiraki Albaraka Grup ve Bahreyn Kalkınma Bankası tarafından İslami fintek alanında arge çalışmaları yürütecek olan “ALGO Bahreyn” adlı bir konsorsiyum kuruldu. Konsorsiyum 2022 yılına kadar 15 fintek platformu açmayı hedefliyor.

Merkezi Bahreyn’de bulunacak olan ALGO Bahreyn hakkında açıklama yapan KFH Bahreyn CEO’su Abdulhakeem Al Khayyat, ALGO Bahreyn sayesinde fintek ürünlerinin yanı sıra finans sektöründe İslami bankacılığa uygun geliştirmeler yapmayı arzuladıklarını ifade etti. Dünyada hızla yayılan fintek ile alakalı İslami finans sektörü olarak duyarsız kalamayacaklarını belirten Khayyat, ALGO Bahreyn üzerinden Bahreyn’i İslami finansın merkezi haline getirmeyi beklediklerini ifade ederken başlangıçta üç bankanın iştiraki ile kurulan konsorsiyuma önümüzdeki günlerde sekiz bankanın daha katılmasını bekledilerini söyledi.

Albaraka Bank Grup CEO’su Adnan Ahmed Yousif ise ALGO Bahreyn’in İslami esaslara uygun fintek çözüm ürünleri ile stratejik bir yatırım olduğunu belirterek finans sektöründeki bu değişikliklere karşı kayıtsız kalamayacaklarını belirtti.

Bahreyn Kalkınma Bankası CEO’su Sattam S. Algossaibi, finansal teknoloji alanındaki gelişmelerin her geçen gün kendi sınırlarını zorladığını ve böylelikle toplumun finans sektörüne erişim sağlamamış bireylerini sürdürülebilir şekilde finans sektörüne kazandırdığını belirtti. ALGO Bahreyn’in İslami fintek alanında önemli bir stratejik yatırım olduğunun altını çizen Algossaibi, Bahreyn’i İslami finansın merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir