İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kalkınma ve Yatırım bankaları da katılım bankacılığı yapacak

Resmi Gazete’de yayınlanan 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı yıllık programında katılım bankacılığına yer verildi. Mevcut durum analizinin yanı sıra hedeflerin de paylaşıldığı programda kalkınma ve yatırım bankalarının da katılım bankacılığı ürünlerini müşterilerine sunabilmesi için yasal altyapının oluşturulacağı ifade edildi.

Geçtiğimiz günlerde mükerrer Resmi Gazete’de yayınlanan 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı yıllık programında tüm bakanlık ve kamu kuruluşlarının genel bir durum değerlendirmesinin yapılmasının ardından her kuruluş için belirli tarihlerde sonlandırılmak üzere hedefler belirlendi. Katılım bankacılığının da ayrı bir başlık olarak ele alındığı raporda katılım bankacılığına ilişkin hedeflemeler ise şu şekilde belirlendi:

  • Kalkınma ve yatırım bankalarının faizsiz finansman yöntemlerini kullanabilmesi için yasal altyapı hazırlanacaktır. Aralık ayının sonuna kadar tamamlanması planlanan hedefin sorumlusu olarak BDDK belirlendi.
  • Katılım bankacılığının yaygınlaştırılması amacıyla yeni iş modeli/pencere sisteminin uygulamasına yönelik düzenlemeler yapılacaktır. Aralık ayının sonuna kadar tamamlanamsı planlanan hedefin sorumlusu olarak BDDK belirlendi.
  • Faizsiz finans alanında yayımlanan uluslararası standartlar, mevzuatımıza kazandırılacak. Aralık ayının sonuna kadar tamamlanması planlanan hedefin sorumlusu olarak Kamu Gözetim Kurumu belirlendi.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.