İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kamu katılım bankaları birleşiyor mu?

Bir süredir kamu katılım bankalarının tek bir çatı altında birleşeceği konuşuluyordu. Son günlerde sektörde daha ciddi ve yüksek sesle getirilen bu düşüncenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Bir süre önce kamuya ait sigorta şirketlerinin Türkiye Sigorta çatısı altında birleştirilme projesine benzer bir operasyonun kamu katılım bankaları için de olabileceği son günlerde daha ciddi bir şekilde dile getirilirken üç katılım bankasının birleştirilme operasyonun sigorta kadar kolay olamayacağından sürecin uzayacağı ifade ediliyor. Dünya Gazetesinden Şebnem Turhan’ın kaleme aldığı bugünkü haberde de yer alan bilgilere göre bankalara bu minvalde hazırlık yapılmasına dair bir bilgi gitmediği ifade edildi.

Birleşme olursa ne olur?
Dünya Gazetesinden Şebnem Turhan, bugün yayınlanan özel haberinde kamu katılım bankalarının birleşme söylentisine yer verirken birleşme olması halinde üç kamu katılım bankasının birleşimi ile oluşacak markanın Kuveyt Türk’ten sonra ikinci katılım bankası olacağını belirtti. Katılım bankacılığının sektör payının %7,3 olduğu ifade edilen haberde birleşme olması halinde oluşacak markanın aktif büyüklüğünün 133,7 milyar TL olacağı ifade edildi.

Sektörü yakından ilgilendiren bu söylenti hakkında resmî makamlarca henüz bir açıklama yapılmazken sektör çalışanları da konu hakkında bir açıklama bekliyor. Sektöre yakın kaynaklar ise önemli bir büyüme potansiyeli bulunan katılım bankacılığının birleştirilmesinin sektörün gelişip yaygınlaşmasını yavaşlatacağını ifade ederek On birinci kalkınma planında yer alan hedefler doğrultusunda sektörün desteklenmeye devam etmesi gerektiğini ifade ediyor.

On birinci kalkınma planı ne diyor?

Faizsiz Finans
252.Faizsiz finans sisteminin ülkemiz finans sistemindeki yeri güçlendirilecek, faizsiz finans alanında ürün ve hizmet çeşitliliği ile insan kaynağı geliştirilecek, politika geliştirme süreçlerini destekleyecek araç ve mekanizmalar oluşturulacaktır.

252.1. Katılım bankacılığının yaygınlaştırılması amacıyla yeni iş modeli/pencere sistemi uygulamasına yönelik düzenlemeler yapılacaktır.

252.2. Faizsiz finans sisteminin işleyişi ve finansal ürünler hakkında kamuoyunun daha fazla bilgilendirilmesi sağlanarak faizsiz finans sistemine ilişkin farkındalık artırılacaktır.

252.3. Faizsiz finans alanında bütüncül veri raporlama altyapısı oluşturulacaktır.

252.4. Faizsiz finans sistemine ilişkin ürün ve hizmet çeşitliliğini artırmaya yönelik
düzenlemeler yapılacaktır.

252.5. Emtia murabahası işlemlerinin yurt içinde gerçekleştirilebilmesi için kira sertifikasına, elektronik ürün senedine veya hisse senedi portföyüne dayalı platformların oluşturulması sağlanacaktır.

252.6. Kamu yatırımlarının finansmanında kira sertifikası ihraçlarının kullanımı artırılacaktır.

252.7. Kira sertifikası ihraçlarında özel amaçlı kuruluşların kullanımında uygulama kolaylığı
sağlanması için hukuki düzenlemeler revize edilecektir.

252.8. Faizsiz finans denetim standartları oluşturulacaktır.

252.9.Faizsiz finansa ilişkin araç ve kurumların terminolojisinin standardizasyonu sağlanacaktır.

252.10. Faizsiz finans kurumsal yönetişim sistemi tesis edilecek ve uluslararası uygulamalarla uyumlaştırılacaktır.

252.11. Katılım sigortacılığını teşvik edici mahiyette mevzuat ve kurumsal yapı geliştirilecek ve her tür risk grubuna hitap eder şekilde yaygınlaştırılacaktır.

252.12.Ülke kaynaklarının yurt dışına akışının önüne geçilmesi için katılım reasürans fonu kurulacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.