İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Katılım bankacılığı, bankacılık sektörünün önünde

Bankalar ve katılım bankaları 2020 yılının ilk altı aylık mali veri sonuçlarını açıkladı. Bankaların yaptığı açıklamalara göre katılım bankacılığı sektörü, konvansiyonel bankacılık sektöründen pozitif yönde ayrışmaya devam ediyor. Konvansiyonel bankacılık sektörü aktif büyüklüklerini 31 Aralık 2019 tarihine göre 30 Haziran itibariyle %19 seviyelerinde arttırırken katılım bankacılığı sektörü aynı dönem için %29 oranında bir artış sağladı.

ŞUBE VE PERSONEL SAYISINDA DA POZİTİF AYRIŞTI

Yine Bankalar Birliği raporlarından edinilen bilgiye göre konvansiyonel bankacılık sektörü 31 Aralık 2019 tarihinden 30 Haziran tarihine kadar 1347 personelini emekli ederken/işten çıkarırken 67 şubesini de kapatmak zorunda kaldı. Aynı dönem içerisinde katılım bankacılığı sektörü ise şube ağına 17 yeni şube eklerken çalışan sayısını 352 personel daha arttırarak faaliyetlerine devam etti.

EMLAK KATILIM GÜÇLENEREK GELİYOR

Katılım bankalarının kendi içerisinde değerlendirmesinin yapılması halinde ise Türkiye Emlak Katılım Bankası, katılım bankaları arasında şube sayısı ve personel sayısındaki artış ile pozitif yönde bir ayrışma gösteriyor. Sene sonu 40 şubeye ulaşma hedefi koyan banka, ilk altı aylık rakamlara göre şube ve personel sayısını sırasıyla -31 Aralık 2019 tarihinden bu yana – %32 ve %36 oranında arttırdı. Bankanın 30 Haziran itibariyle 15 şubesi, 504 çalışanı bulunuyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir