İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Katılım bankacılığı her yıl %10 büyüyor”

Vakıf Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, “Bugün Katılım Bankacılığı dünyada 2 trilyon doları aşan bir aktif büyüklüğe sahip ve her yıl da yüzde 10 oranında büyümeye devam ediyor.” dedi

Oran, 2. İstanbul Ekonomi Zirvesi’nde bu yıl “Küresel Krizden Çıkışın Yol Haritasını Belirlemek” ana temasıyla düzenlenen “Yeni Finans Merkezi İstanbul” konulu panelde finans kesiminin reel kesimle birlikte ekonominin ayrılmaz iki dişlisinden biri olduğunu ve iki taraf arasındaki diyaloğun artmasının önemli olduğunu söyledi.

2008 kriziyle birlikte sadece faize dayalı, hatta faizin faizine dayalı, hesaplanamayan riskler içeren çoğunlukla reel değere dönüşen yatırım araçlarının ekonomilerin fonlama ihtiyaçlarını karşılamaya yetmediğini tüm dünyanın anladığını aktaran Oran, yaşanan bu sürecin dünyanın katılım bankacılığına olan ilgisini artırdığını dile getirdi.

İslami finansın kar-zarar ortaklığına dayandığını belirten Oran, şunları kaydetti:

“Bu da temelde hem riskin hem de rızkın paylaşıldığı sermayeden mal ve hizmetlere, istihdama,üretime dönüştüğü bir ekonomiyi ifade ediyor. Bugün Katılım Bankacılığı dünyada 2 trilyon doları aşan bir aktif büyüklüğe sahip ve her yıl da yüzde 10 oranında büyümeye devam ediyor. Türkiye’de sistem aynı şekilde önemli gelişme trendinde ama arzu edilen seviyede değil. ülkemizde faaliyet gösteren 5 katılım bankasının bugün aktif büyüklüğü 204,5 milyar lira. Bu rakam toplam sektörün henüz daha yüzde 5,2’sini temsil ediyor. Katılım bankalarının aktif büyüklüğündeki büyüme hızı klasik bankacılığa göre birkaç kat daha fazla.”

Oran, bankacılık sektöründe toplanan fonların yüzde 6,5’inin, kullandırılan fonların ise 5,2’sinin katılım bankaları tarafından gerçekleştiğini anımsatarak, “5 katılım bankası bugün bu ülkede bin 105 şubeye sahip 15 bin kişiye istihdam sağılıyor. Biz de Vakıf Katılım olarak henüz daha ilk senemiz olmasına rağmen 90 şubeye ulaştık ve bu sektörden de yüzde 10 pay aldık.” dedi.

-“Yabancı banka olmalı ama kontrol bizim elimizde olmalı”

Vakıf Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, Türk bankalarının yapısal reformlarda önemli roller üstlendiğini belirterek, şunları söyledi:

“Yabancı bankalar bir ülkeye sadece kendi kazançlarını arttırmak için gelir. Nitekim 2008 yılında yabancı bankalar, bir kaos varmış gibi Türk sanayicisine verdiği kredileri geri çağırdı. Yabancı banka olmalı ama kontrol bizim elimizde olmalı. Bazı sektörler vardır ki yerli ve milli kalmalı. Türkiye’de bankacılık sektörü yerli ve millidir. Biz yabancı bankaları yatırım yapmaları için elbette Türkiye’yi cazip hale getirmeliyiz. Ancak kontrol bizde olmalı. Türkiye’de bankacıları altyapı olarak çok sağlam. Türkiye’de bankaların batma gibi bir tehlikesi yok.”

Kaynak: AA

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.