İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Katılım bankacılığı müdürlüğü sektöre ciddi katkı sağlayacak”

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri Osman Akyüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Katılım Bankacılığı Müdürlüğü’ne ilişkin, TKBB olarak kendilerinin Merkez Bankasından öteden beri bu yönde bir talepleri olduğunu söyledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bünyesinde katılım bankacılığına ilişkin oluşturulan daire başkanlığıyla sektörün ciddi ilerlemeler kaydettiğini vurgulayan Akyüz, Katılım Bankacılığı Müdürlüğü’nün de sektörün gelişimine önemli katkı sağlayacağına işaret etti.

Akyüz, katım bankalarının Merkez Bankası’yla öteden beri iyi ilişkiler kurduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Merkez Bankasında bize ilişkin sorumluluğun belirlendiği bir alan yoktu. Müdürlüğün kurulmasıyla Merkez Bankamızda artık faizsiz bankacılık mekanizması geliştirilecek. Bu birim katılım bankalarının özel muhatabı olacak. Bizim yaptığımız finansal hizmetin farklı bir zemini, kuralları, prensipleri ve standartları var. Dolayısıyla bunun özellikle Merkez Bankası tarafından içselleştirilmesi, alt yapısının oluşturulması gerekiyor belli aksiyonların alınabilmesi için. Biz, Merkez Bankasının bankacılık sistemine sağladığı her türlü finansal hizmete talip olamıyoruz. Çünkü faizli mekanizmayı devre dışına bırakmak durumundayız. Bizim Merkez Bankası’ndan elde edeceğimiz finansal hizmet faizsiz prensipler olmak zorunda. Biz faizsiz ürünler vasıtasıyla Merkez Bankasının kaynaklarını kullanabiliriz meşruiyet açısından. Merkez Bankası’ndan böyle bir birimin kurulması için talebimiz oldu. Bu akşamdan sabaha kurulmuş bir müdürlük değil, uzun bir çalışmanın ürünüydü.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.