İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Katılım bankacılığı o isimle bakanlar kuruluna girdi

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam yeni sistemin ilk kabinesini açıkladı. Kabine, Cumhuriyet tarihinin en genç kabinesi olarak dikkat çekerken özel sektör ağırlıklı bir kabine olması geleceğe dair umutları arttırdı. Kabinede dün akşam açıklanan isimler arasında katılım bankacılığı sektörünün yakından tanıdığı bir isim de var: Bekir Pakdemirli. Eski devlet bakanı Ekrem Pakdemirli’nin oğlu olan Pakdemirli, Albarakatürk Katılım Bankası, BİM ve Turkcell’de yönetim kurulu üyelikleri bulunuyordu. Pakdemirli’nin bakanlığını Albarakatürk Katılım Bankası genel müdürü Melikşah Utku da twitter üzerinden tebrik etti.

BEKİR PAKDEMİRLİ KİMDİR?

1973 yılında İzmir’de doğdu.

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Başkent Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansı, Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü’nde doktora çalışmalarını yürüttü.

Gıda, tarım, hayvancılık, teknoloji ve otomotiv alanlarında serbest girişimcilik yaptı. Çeşitli şirketlerin kuruluşunda ve yönetiminde bulundu. Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşuarasında yer alan bir firmada ve halka açık bir gıda firmasında Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. Uluslararası bir gıda şirketindeki üst düzey yöneticilik görevinin ardından, yine aynı şirkette danışmanlık yaptı.

Turkcell, BİM ve Albaraka Katılım Bankası’nda yönetim kurulu üyesidir. Sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında Tarihi Kemeraltı A.Ş. ve Türkiye Ruh Sağlığı Tedavi Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliklerini, Anadolu Otizm Vakfı Mütevelli Üyeliğini, Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği Üyeliğini sürdürmektedir.

Deniz kaptanlığı, pilotluk ve amatör telsizcilik hobileri vardır.

İngilizce biliyor. Evli, üç çocuk sahibidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir