İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Katılım Bankacılığı on yılda iki kat büyüyecek

Moody’s, 27 Ocak 2020 tarihinde yayınladığı bir raporda, halen düşük bir düzeyde olan katılım bankacılığı varlıklarının, kamu kesiminde yapılan çalışmalarla on yıl içinde ikiye katlanacağını belirtmiştir. Türkiye’nin katılım finans sektörü diğer önemli Müslüman ülkelerden daha küçük olmakla birlikte, başlangıcın yavaş ve küçük boyutta olması, genişleme potansiyelinin büyük olduğunu göstermektedir. 2019 yılı Eylül ayı itibarıyla katılım bankacılığının toplam bankacılık sektörü içindeki payı Türkiye’de %5.8 iken, Malezya’da %33, Orta Doğu ülkelerinde ise % 15 ten %77’ye değişen oranlardadır.

Türkiye’de 2015 ile 2019 yılları arasında kamu kesimince kurulan üç yeni katılım bankası ile bu alanın genişletilmesi ve rekabetin artırılması planlamıştır. Ayrıca, kamu kesiminin 2.6 milyar $ yatırımıyla 2023 yılında faaliyete geçirilmesi planlanan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi de büyüme için yeni ve önemli bir katalizör olacaktır. İstanbul’un, finans ve katılım bankacılığının gelişmesi için küresel bir merkez haline getirilmesi, IIFC (Istanbul International Financial Centre) stratejik planının temelidir.

Bu plana kapsamında geliştirilen vizyon düzenlemelerden katılım bankacılığı da yararlanmaktadır. Türkiye’nin borsa işleticisi Borsa İstanbul, Ağustos 2018’de katılım bankacılığı tahvil işlemleri başlatmiş ve katılım sermaye piyasası faaliyetlerini derinleştirmiştir.

Kaynak: thepeninsulaqatar web sitesinden tercüme edilmiştir.
Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir