İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Katılım Bankaları, Anadolu’da büyüyor

Mevduatın yüzde 30’u, kredilerin yüzde 40’ı Anadolu’dan geliyor. Son beş yılda Anadolu’nun 15 ilinde kredilerde, sektörün çok üzerinde büyüme kaydedildi. Bankacılıkta 5 yıl sonra yüzde 7-10 puan artışla kredilerin 47-50’sinin Anadolu illerinden geleceği öngörülüyor.

Türkiye’nin dev şirketlerinin yaklaşık yarısı İstanbul merkezli. Ankara ve İzmir’i de eklediğimizde oran daha da yükseliyor. İşte bu nedenle finansın kalbi de bu üç büyük şehirde atıyor. Ancak en büyük üç şehrin doygunluğu ulaşmasıyla gözler, Anadolu’ya dikiliyor. Bugün 3 büyük şehrin GSMH’den aldığı pay yüzde 50’ye yakın ve büyük kurumların etkisiyle toplam kredilerinin yüzde 60’ını kullanıyorlar. Ancak bankacılığın alt kırılımlarına bakılınca tüketici kredileri ve KOBİ kredilerinde Anadolu’nun payı son 5 yılda yükseliyor. Bankaların şube yatırımlarında da Anadolu illerinin payı artıyor.

Önümüzdeki 5 yılda bu trend hem müşteri adedi hem cirodaki etkinlik anlamında Anadolu lehine daha da hızlanacak gibi görünüyor.

BANKACILIK TABANA YAYILIYOR

Bankalar kredi ve mevduatlarda tabana yayılma politikasıyla şube dağılımında Anadolu’ya kayıyor. Son 5 yılda şube ve ATM sayısı Anadolu lehine yüzde 2,6 arttı. Toplam kredi ve mevduat tarafında küçük farklarla tablo aynı seyrediyor. 2017 sonu verilerine göre, Anadolu’nun toplam kredilerdeki payı yüzde 40. Bu oran 5 yıl önce de yüzde 41,5’ti. Yalnız burada önemli detaylar mevcut. Son 5 yılda toplam krediler yüzde 172 büyürken 15 Anadolu ili bu oranın çok üzerinde büyüyor. Örneğin Denizli’de yüzde 332, Konya’da yüzde 242 ve Gaziantep’te yüzde 224 kredi büyümesi izleniyor. Ayrıca konut kredileri ve diğer tüketici kredilerinde Anadolu’nun payı, 2012’ye göre yüzde 3 artarak yüzde 55’lere ulaştı. Toplam mevduatlarda da yüzde 1’lik bir artış var. Tüm bu yükselen verilerle bankalar, Anadolu tarafında büyüme planları kuruyor.

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Bundan sonra Anadolu’da büyük illere gidiyoruz” diyor. Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ, “2018’de konut kredisi kullandırma oranı tüm sektörde düşük. Bunun yerine Anadolu illerimizde KOBİ kredileri üzerine yoğunlaştık. Tabana yaygın bir büyüme için bankamızın Anadolu illerinde yüzde 25 olan kredi payını yüzde 30’a ve mevduat payını yüzde 35’e çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.

Danışman Tunç Akyurt, 5 yılda sektör kredilerinde Anadolu’nun payının yüzde 48-50 civarına geleceğini tahmin ediyor. Akyurt’a göre mevduat tarafında da bu pay, yüzde 35’e çıkacak. Mehmet Sönmez ise “Anadolu’nun payında 7-10 puan arası artış olur. Özellikle Gaziantep, Kayseri, Denizli, Bursa, Antalya büyümeye devam edecek iller” diyor.

Kaynak: Capital Dergisi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.