İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Katılım Bankaları Birliği, Malezya’da

Türkiye Katılım Bankaları Birliği heyeti, ikili ilişkilerin gelişmesi ve tecrübe aktarımı amacıyla birliğin genel sekreteri Osman Akyüz liderliğinde Malezya’ya teknik bir gezi düzenledi.

TKBB’nin düzenlediği Malezya seyahatinin ilk gününde İslami Bankacılık Kurumları Birliği (AIBIM) ve Uluslararası İslami Finans Eğitim Merkezi (INCEIF) ziyaret edilerek ülkedeki İslami bankacılık sistemi ve bu sistemin akademik olarak nasıl desteklendiği hakkında bilgi edinildi.

Gezi kapsamında Dünya Bankası Malezya ofisi, İslami Finansal Hizmetler Kurulu (IFSB) ve Merkez Bankası ziyaret edilerek bu kurumların ülkenin İslami finans gelişimindeki rolü hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Gezinin üçüncü gününde ülkenin ilk İslami bankası olan Bank Islam Malaysia ziyaret edilerek bankanın tarihçesi, ürün geliştirme süreci, risk yönetimi ve uygunluk süreçleri hakkında bilgi alındıktan sonra bankanın bir şubesi ziyaret edildi.

Gezinin dördüncü gününde United Overseas Bankasında bulunan İslami pencere faaliyetleri incelenmiştir. Sektörel eğitim ve sertifikasyon programları sağlayan Malezya İslami Bankacılık ve Finans Enstitüsu (IBFIM) ziyaret edildi.

Malezya seyahatinin son gününde İslami kooperatif bankası olan Bank Rakyat ve ülkenin ilk yabancı İslami bankası olan Kuwait Finance House ziyaret edilerek operasyon ve ürün geliştirme süreçleri hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir