İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Katılım bankaları tarım sektörüne girmeli”

Bloomberg HT’nin Tarım ve Gıda Zirvesi’ne katılan Bakan Fakıbaba, çiftçilere mazotun ardından diğer tarım girdilerinde de ‘yarısı sizden yarısı bizden’ desteği sağlayacaklarını kaydetti. Zirveye katılan Ziraat Bankası Kredi Politikaları Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Göğebakan, katılım bankalarının tarım bankacılığı yapmaya başlamaları gerektiğini söyledi.

Tarıma yeni destekler yolda. Bloomberg HT’nin düzenlediği Tarım ve Gıda Zirvesi’nde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarım girdilerinde “yarısı sizden yarısı bizden” şeklinde farklı destekler olacağını bildirdi.

‘KREDİLERDE FAİZ İNDİRİMİ SÜRECEK’

Gazete Habertürk’ün haberine göre 2003 – 2017 döneminde mazot maliyetinin ortalama yüzde 16’sını destekleyerek üreticiye 7.5 milyar TL ödeme yapıldığını belirten Bakan Fakıbaba, “2018’de çiftçilerimizin kullandığı mazotun yarısını ödemeye başladık, bu kapsamda 1.8 milyar TL destekleme ödemesi yaptık. Mazot fiyatlarını takip edip bunun ortalamasıyla çiftçilere yarısı bizden yarısı sizden diyebileceğimiz projelere imza attık, tarım girdilerinde “yarısı bizden yarısı sizden” diyeceğimiz farklı ana girdiler de olacak. Bunu özellikle müjdelemek istiyorum” diye konuştu. Tarımsal kredilerde yüzde 25 ile yüzde 100 arasında faiz indirimi uygulamasının devam edeceğini belirten Fakıbaba üreticiyi desteklemek için bu indirimi uygulayan tüm bankalara teşekkür etti.

‘BAZILARINI REVİZE EDECEĞİZ’

2018’de üreticilere alan bazlı olarak 530 milyon lira gübre desteği verdiklerini belirten Fakıbaba, “Gübrede KDV oranını yüzde 18’den sıfıra indirdik ve ortalama 1 milyar dolaylı destek sağladık. KDV ile değil de direkt olarak vermiş olsaydık daha mı iyi olurdu? Evet, burada bir özeleştiri var, daha iyi olurdu. Onun için bunları hep revize edeceğiz inşallah” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, zirveyi düzenleyen Bloomberg HT’ye teşekkür etti.

‘TARIMSAL HASILADA AVRUPA’DA BİRİNCİYİZ’

Türkiye’nin tarımsal hasılada Avrupa’da birinci sırada olduğunu belirten Fakıbaba şöyle konuştu: “Tarım sektörü 2003-2017 arasındaki 15 yılın 13’ünde büyüdü. 2003- 2017 döneminde Türkiye’de tarımın yıllık ortalama büyümesi yüzde 2.6. Tarımsal hasılada Avrupa’da birinci sıraya yükseldik ve 2005’ten beri de birinci sıradayız. Bakanlık olarak tarımda sadece bugünü değil, geleceği de öngörüyoruz.”

Kaynak: Habertürk

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir