İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Katılım Emeklilik yeni yıla sağlık sigortası ile giriyor

Katılım sigortacılığı alanında öncü kuruluşlarından olan Katılım Emeklilik firması genel müdürü Ayhan Sincek, 2017 yılına dair değerlendirmelerde bulundu. 2017 yılında Katılım Emeklilik olarak sektörden iki kat daha fazla büyüdüklerini ifade eden Sincek, yeni yılda Katılım Emeklilik olarak sağlık sigortası satışına da başlayacaklarının müjdesini verdi.

395 bin sözleşme sayısına,1 milyar 49 milyon TL fon büyüklüğüne ulaşan Katılım Emeklilik’in Genel Müdürü Ayhan Sincek, “Katılım Sigortacılığı’nda standartların belirlenmesiyle Katılım Emeklilik olarak rol modelliğimiz tescillenmiş oldu. 2017’de fon büyüklüğü bazında yakaladığımız yüzde 66’lık büyüme hızı da bu teveccühün bir göstergesi. 2018, katılım sigortacılığının yılı olacak” dedi.

Katılım Emeklilik’in Genel Müdürü Ayhan Sincek, “2017, faizsiz BES ve katılım sigortacılığı için milat oldu. OKS’de sunulan faizsiz fonları yüzde 63 tercih eden insanlar, birikimlerini faizsiz finans araçlarında değerlendirdiler. Ayrıca Katılım Emeklilik’in de rol model olduğu ve mevcut potansiyelin değerlendirilmesine öncülük yaptığı katılım sigortacılığı, Türkiye ekonomisine derinlik katacak. 2017’de Katılım Emeklilik olarak fon büyüklüğümüz OKS fonları dahil % 66 oranında büyürken tüm sektör % 30 oranında büyüdü. 2017 yılı başında sektördeki faizsiz fon büyüklüğü Pazar payı % 5,33’den % 7,65’e yükseldi.2017 yıl bazında net BES sözleşmesi artışının %15,5’ini Katılım Emeklilik olarak üreterek sektörde 4.sıraya yükseldik. Yakaladığımız bu büyüme ivmesi milletimizin bize gösterdiği teveccühün bir göstergesi” şeklinde konuştu.

2018’de büyüme sürecek

Ayhan Sincek, “2018, faizsiz BES ve katılım sigortacılığının yılı olacak. Standartların belirlenmiş olması en çok Katılım Emeklilik olarak bizim önümüzü açan bir gelişme oldu. Bu düzenlemeye en hazır şirketlerden biri bizdik. Yeni yılda hizmet kalitemizi ve müşteri memnuniyetimizi daha da artırarak büyümeye devam edeceğiz” dedi.

Katılım Emeklilik’in dijitalleşme sürecine zamanında geçmesinin de bu büyüme ivmesini yakalamada önemli payı olduğunu belirten Sincek, şöyle devam etti; “Kurumsal internet sitemiz, mobil uygulamamız ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden interaktif iletişim sağlıyoruz. Mevcut müşterilerimiz pek çok işlemini dijital platformlardan yapabiliyor. Sosyal medya üzerinden de sürekli takipçilerimizi güncel tutuyoruz, her türlü sorularına anında dönüş sağlıyoruz. 2017 yılı içerisinde internet sitemiz ‘Web Marketing Association tarafından uluslararası çapta düzenlenen Web Awards’tan sigorta kategorisinde, ‘Mükemmellik Standardı Ödülü (Standart of Excellence)’ ve dünyanın en prestijli web ödüllerinden ‘TheHorizon Interactive Awards’tanCorporate& B2B kategorisinde Silver Ödülü’ olmak üzere iki ödül aldı.”

Emeklilik şirketleri için sağlık sigortası iyi olacak

Bireysel Emeklilik şirketlerine sağlık sigortası izni verilmesiyle sektörde 360 derece hizmet anlayışının başladığını belirten Sincek,”Sağlık sigortası ürünlerinin de devreye girmesiyle katılım sigortacılığı, BES’in, hayat ve ferdi kaza sigortalarının yanı sıra bu yeni kulvarla hayatın her alanını kapsam alanına aldı. Katılım Emeklilik olarak biz de sağlık sigortası ürünlerimizi yeni yılın başında devreye alacağız. Katılımcılarımıza özel sağlık ürünleri sunacağız. Bu kapsamda ilk aşamada ‘Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’, ‘7/24 Acil Sağlık Sigortası’, ‘Seyahat Sağlık Sigortası’ ve yurt dışından gelip de ikamet talebinde bulunan yabancılar için sağlık güvencesi sağlayan ‘Misafirim Güvende’ sağlık sigortalarını rafımıza koyuyoruz. Katılım Emeklilik ile artık sağlığınız da güvence altında” ifadelerine yer verdi.

Katılım Sigortacılığı yönetmeliği ile yeni bir kulvar açıldı

Katılım sigortacılığı yönetmeliğinin 2017’de yürürlüğe girmesinin önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten Sincek, şu bilgileri verdi; “Yönetmelik; katılım sigortacılığının tanımını yapıyor, iş ve işleyişlerini daha detaylı şekilde düzenliyor. Hem şirketler tarafını hem de tüketici haklarını koruyan hükümler getiriyor. Mevcut sigorta sisteminden farklı olarak, katılımcıların katkılarından oluşan risk havuzundaki birikimler, faizsiz finans araçlarında değerlendiriliyor. Şirket faaliyetlerinin faizsiz finans ilkelerine uygunluğu, bu şirketlerden ürün alan katılımcıların hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla, İslam fıkhı alanında uzman kişilerden oluşan bir ‘Danışma Komitesi’nden görüş ve danışmanlık hizmeti alınarak denetleniyor. Katılım sigortacılığı ile ilgili yayınlanan genelge ile Katılım Sigortacılığı standartları belirlenmiş ve önü açılmış oldu. 2018 yılının katılım sigortacılığının yılı olacağına inanıyorum.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir