İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Katılım Endeksleri artık Borsa İstanbul’da

Sürdürülebilirlik ve katılım finansı alanlarında büyümeyi ve ürün çeşitliliğini artırmayı hedefleyen Borsa İstanbul’da gong, dün 5 katılım endeksinin hesaplanmaya başlaması için çaldı.

Gong töreninde konuşan Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Borsa İstanbul olarak, şirketleri ve yatırımcıları, sermaye piyasasının sunduğu imkanlardan daha fazla faydalandırmak istediklerini belirtti. Korkmaz Ergun şunları söyledi:

“Borsa İstanbul olarak, büyümeyi hedeflediğimiz katılım finansı alanında, bugün 5 tane katılım endeksini hesaplamaya başlayarak, sermaye piyasalarımızı geliştirme adına, bir hedefimizi daha gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Hesaplayacağımız bu yeni endekslerin üzerine yatırım fonlarının kurulmasını sağlayacağız. Ayrıca, bu endeksleri dayanak alan vadeli işlem sözleşmeleri oluşturacağız.”

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri Osman Akyüz de, “Katılım Endekslerinin Borsamız bünyesine taşınması ile birlikte söz konusu yatırımcılar aktaracakları kaynaklar için gerekli olan yüksek repütasyona, şeffaflığa ve güvenilirliğe sahip bir referans sağlayabilecekler” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir