İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Katılım esaslı fon büyüklüğü 100 milyar TL’yi aştı

KT Portföy tarafından sosyal medya hesabından paylaşılan rapora göre katılım esaslı yönetilen yatırım ve emeklilik fonlarının büyüklüğü 100 milyar TL’yi aştı. Katılım esaslı fonların geleneksel (faizli) fonlardan daha hızlı büyümeye devam ettiği gözlemlenirken KT Portföy bu alandaki pazar liderliğini sürdürdü.

Son altı yılda daha yaygın hale gelen katılım esaslı yatırım ve emeklilik fonları portföy yönetim sektöründe faizli fonlara göre daha hızlı büyüyor. Birikimlerinin katılım esaslı olarak yönetilmesini isteyen yatırımcılar tasarruflarını lisans sahibi profesyonellerce yönetilmesini tercih ediyor. Bu anlamda 2020 yılı sonunda 35 milyar TL olan katılım esaslı fonlar, haziran ayında 100 milyar TL sınırını aşıp portföy yönetimi pazarındaki payını %12’nin üzerine çıkardı. Katılım esaslı fonların, Katılım Bankaları’nın bankacılık sektöründeki pazar payından daha yüksek bir paya ulaşmasının önemli bir sonuç olduğu vurgulandı.

Yatırım fonlarında fon tipine göre maksimum iki gün içerisinde fondan çıkış mümkün olduğu için (para piyasası ve kısa vadeli kira sertifikaları fonlarında satış kararı verilen gün tutarlar alınabilmektedir) katılma hesaplarına göre likidite yönetimi açısından daha avantajlı olmasının yanı sıra yatırım fonlarının profesyonellerce yönetilmesi, risk yönetimine dikkat edilmesi ile kıymetli madenler, yabancı para yatırımları, yerli ve yabancı hisse senetleri ve TL sabit getirili kıymetler gibi farklı tiplerde fonların olması yatırım fonlarını cazip hale getiriyor.

Son dönemde yatırım fonlarının önemli bir kısmında stopaj ve kurumlar vergisi istisnası olması da fonlara girişleri desteklerken emeklilik tarafında ise, %30’luk devlet desteğinin olması ve farklı tiplerde katılım esaslı fonların kurulması yatırımcıların yönelimini sağladığı ifade edilirken özellikle, Otomatik Katılım Sistemindeki fonlarda katılım esaslı fonların faizli fonlardan daha büyük olması dikkat çekiyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.