İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KFH Malezya, “faizsiz opsiyon” işlemlerine başladı

Kuwait Finance House Malezya, yatırım ürünü olan opsiyon işlemlerine aracılık etmeye başladı. Bankanın sosyal medya hesaplarından duyurduğu opsiyon ürünün adı ise KFH Option-ı olarak açıklandı.

KFH Option-ı nedir?
KFH, çıkarmış olduğu İslami opsiyon ürünü ile müşterilerini olumsuz piyasa hareketlerine karşı koruma sağlarken piyasanın olumlu seyrine karşı da avantaj sağlıyor. Söz konusu ürünü kendi bünyesinde İslami kurallara uygun olarak tasarlayıp kullanıma sunan banka, İslami finans ürünleri vaad, bai ve teverruktan faydalandığını açıkladı. Böylelikle KFH Option-i ile müşterilere faizsiz olarak piyasa şartlarından korunma imkanı sunulmuş oldu.

Opsiyon nedir?

Opsiyon, belirli bir değer için, belirli bir tarihte veya tarihe kadar, belirli miktardaki bir malı (finansal ürünü, sermaye piyasası aracını veya ekonomik göstergeyi), fiyatını bugünden sabitlemek koşulu ile ileri bir vadede alma veya satma hakkı tanıyan ve bu hakkı belli bir prim karşılığında opsiyonu satın alan kişiye (lehdara) veren, ancak zorunlu tutmayan buna karşın opsiyon satıcısına (keşidecisine) lehdar tarafından talep edilmesi halinde satmaya zorunlu tutan sözleşmelere opsiyon sözleşmeleri denir. Opsiyonlar söz konusu üründe yatırımcıya alım yada satım hakkı verir. Bir opsiyon işlemi, iki taraf arasında yapılmış bir anlaşmadır.

Opsiyon sözleşme türleri hangileridir?
Opsiyon sözleşmeleri alım ve satım opsiyonları olarak ikiye ayrılmaktadır. KFH tarafından hazırlanan üründe her iki sözleşme türüne göre işlem yapılabilmektedir.

Alım Opsiyonları (Call Options) : 

Opsiyonu alan tarafa sözleşmeye konu mal veya kıymeti önceden belirlenmiş bir fiyattan (kullanım fiyati-excercise price) satın alma hakkını sağlayan opsiyonlardır.

Satım Opsiyonları (Put Options) : 

Opsiyonu alan tarafa sözleşmeye konu mal veya kıymeti, önceden belirlenmiş bir fiyattan satma hakkını sağlayan opsiyonlardır.

Detay bilgi için: https://www.kfh.com.my/malaysia/corporate-banking/treasury-services/KFH-Option-i.html

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir