İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KFH’dan yeni nesil dijital şube: KFH-Go

Türkiye’de ilk olarak Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından insansız dijital şube konseptiyle açılan XTM şubeler, yakın zamanda TEB tarafından pratik şube olarak uygulanmaya başladı. Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın bu teknolojik hamlesi, bankanın ana ortağı KFH tarafından da satın alınarak KFH-Go adıyla hizmete sunuldu. Müşteriler için “daha kolay, daha hızlı ve daha sade” felsefesiyle hayata geçirilen KFH-Go projesinin lansman toplantısına KFH CEO’su Mazin Saad Al-Nahedh ve bankanın üst yönetimi hazır bulundu. Lansman toplantısında konuşan KFH perakende ve özel bankacılık grup müdürü Waleed Khaled Mandani, 7/24 hizmet sunabilme özelliğine sahip KFH-Go’nun daha etkili bir müşteri deneyimi sunacağını ifade ederek şunları söyledi:

“KFH-Go projesi, grup olarak yenilikçi projelere gösterilen ilginin bir sonucudur. Projenin hayata geçirilmesinin, kusursuz bir hizmet kalitesinin sağlanmasına ve müşteri memnuniyetinin kazanılmasına yönelik daha geniş bir kapsamın ve artan ihtiyaçlara cevap veren gelişmiş bankacılık deneyimi kavramının zenginleştirilmesine yardımcı olacaktır. KFH müşterileri. Bankanın benzer e-şubeleri 2019 ortasına kadar genişletmeyi planlıyoruz. Şube hizmetlerinde beklenen büyük talep göz önüne alındığında, KFH, uygulanan teknolojilerin verimliliğini artırmaya, e-sistemleri uluslararası standartlara yükseltmeye ve ATM kartlarının ve çeklerin anında yazdırılması, altın bisküvilerin alınması gibi etkileşimli hizmetlerin yaygınlaştırılmasına devam edecektir. KFH, şubeler, ATM’lerin çekilmesi, depozito makineleri, perakende satış mağazaları, internet ve mobil bankacılık hizmetleri gibi farklı kanallar aracılığıyla pazardaki en büyük müşteri kitlesine hitap ettiği için yeni şubeyi en iyi ve en son zincirde hayati bir bağlantı haline getirmektedir. Dijital şubeler aracılığıyla yeni alanları kapsayacak şekilde çalışıyoruz. Ishbiliya şubesinden başlayarak, birçok alanın merkezindeki konumu ve sakinlerinin ayırt edici niteliği nedeniyle bölgeyi dikkatle seçtik, burada şubenin erişilebilirlik avantajı yer seçiminde bir etken oldu ”. Dijital bankacılığın rolünü harekete geçiren KFH, müşteri tabanını genişletmeyi, mevcut müşterilerin beklentilerini karşılamayı, deneyimlerini geliştirmeyi ve entegre ve yeni bankacılık hizmetleri sunmayı hedeflemektedir.” dedi.

Kuveyt’te türünün ilk örneği olan öz-bankacılık şubesi, tasarım, performans ve Cihazların ve hizmet seviyelerinin yoğunluğu, müşteriler şubeye gitmeye gerek kalmadan düzinelerce işlem yapabilecekler. Kendi kendine bankacılık birimi hizmetleri arasında ikinci bir hesap açma, bir işletme veya mevduat oluşturma, banka / kredi kartı isteme, telefon / cep telefonu numarası güncelleme, verileri güncelleme ve kartsız nakit para çekme (kartsız para çekme) veya cep telefonu numarası Diğer bankacılık işlemleri onlarca gibi. Ayrıca, yeni şube XTM cihazı ve Shamel ATM makinesi ve iki para çekme makinesi, ikisi de nakit para çekimi için olmak üzere dört ATM makinesini içeriyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir