İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kıbrıs’ta faizsiz bankacılık çalıştayı düzenleniyor

Kıbrıs’ta “İslami Finans ve Bankacılık Esasları” Konulu Çalıştay düzenleniyor. Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Bankacılık Yasası dahilinde Faizsiz Bankacılık Sistemi’nin KKTC’de de uygulanabilir hale geldiğini ve bunun geliştirilmesi adına da çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini vurguladı.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na bağlı KKTC Kalkınma Bankası’nın himayelerinde, İslam Kalkınma Bankası Üye Ülkeleri Ulusal Kalkınma Finans Kuruluşları Birliği ve Ziraat Katılım Bankası işbirliği ile İslami Finans ve Bankacılık Esasları konulu çalıştay düzenleniyor.

Lefkoşa Merit Otel’de yarın ve Perşembe günü yapılacak çalıştay süresince Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, İslam Kalkınma Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Türkiye Kalkınma Bankası ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’ndan uzman katılımcılarla çeşitli oturumlar düzenlenecek.

Çalıştaya KKTC Kalkınma Bankasının ana hissedarı olan Ekonomi ve Enerji Bakanlığına bağlı Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı temsilcileri yanında bankacılık sektörünü düzenleyen kamu kuruluşlarından temsilciler, KKTC Merkez Bankası, Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği, akademisyenler ve KKTC Kalkınma Bankası temsilcileri katılacak.

Çalıştay hakkında değerlendirme yapan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, geçtiğimiz ay mecliste değişiklikleri onaylanan Bankacılık Yasası dahilinde Faizsiz Bankacılık Sistemi’nin KKTC’de de uygulanabilir hale geldiğini belirterek, “Bu düzenlemeden sonra bu konuda ülkemiz bankacılık sektörünün yeni finansman bulmasında hızlı bir şekilde adımlar atması ve bu konuda kendi coğrafyamız içerisinde yerini alması adına Kalkınma Bankamızın ev sahipliğinde yapılacak bu uluslararası çalıştay son derece yararlı ve önemlidir” dedi.

Bakan Atun, çalıştay ile İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ülkelerin de yeni fonlar dahilinde KKTC’ye yatırım yapmasının daha kolay hale geleceğini belirtti ve çalıştayın çok kısa bir süre sonra meyvelerini vereceğine inandığını kaydetti.

Kaynak: http://www.brtk.net/faizsiz-bankacilik-calistayi/

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir