İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Konut kredilerinin menkul kıymetleştirilmesine çalışılıyor

Denizbank CEO’su Hakan Ateş, bankaların bilançolarında bulunan devlet garantili projelerin uzun vadeli kredileri ile konut kredilerinin menkul kıymetleştirilip satılması amacıyla düzenleyici kurumların bir çalışma yürüttüğünü, bankaların bu sayede likidite ve kredilerini artırabileceklerini belirtti.

Ateş, BloombergHT televizyonunda kamu-özel ortaklığı (PPP) ve konut kredilerinin menkul kıymetleştirilmesinin bankacılık sektörünü nasıl etkileyeceği sorusuna, “Buna dair SPK ve BDDK’nın ortak çalışması olduğunu biliyoruz. Bir an önce sonuçlanması, roadshow’ları yapılarak yurtdışına pazarlanması, elde edilecek likiditenin bizim her türlü altyapı projelerine… (çeşitli) sektörlere daha fazla kaynak ayırmamıza yardımcı (olur)” cevabını verdi.

Ateş konut kredilerinin seküritize edilmesiyle TL cinsi çıkarılacak menkul kıymetlerin, kur riski nedeniyle daha çok yurtiçi yatırımcılar tarafından tercih edileceğini, devletten gelir garantisi bulunan ve uluslararası arbitrasyona açık projelerin menkul kıymetleştirilmesinin ise yurtdışından döviz cinsi sermaye çekilmesine yardımcı olacağını belirtti.

Bankacılık sektörünün 50 milyar doları enerji sektörüne olmak üzere 100 milyar dolar tutarında uzun vadeli finansman sağladığına dikkat çeken Ateş, uzun vadeli döviz cinsi borçlanılan piyasaların çok açık olmadığını belirterek şunları söyledi:
“Bu yüzden o süreci geçirirken bankaların likiditeye daha fazla ihtiyacı var. Bankaların sermayelerini ve likiditelerini artırabilmeleri için şu anda aktiflerinde bulunan uzun vadeli kredileri menkulleştirerek satmaları, gelen likiditeyle yeni krediler vermeleri gereği var.”

Kaynak: Dünya Gazetesi

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir