İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Körfez bankaları Oba Makarna’nın yarısını aldı

Dünya Gazetesi köşe yazarlarından Kerim Ülker, son yazısında Körfez Bölgesi’nin ilk İslami girişim sermaye bankası Venture Capital Bank ile Arap Yarım Adası’nın enerjiye yönelik ilk yatırım kuruluşlarından First Energy Bank’ın Oba Makarna’nın yarısını satın aldığını yazdı. İşte o yazı:

“Oba Makarna’nın yarısını Bahreynli iki banka aldı
Biri Körfez Bölgesi’nin ilk İslami girişim sermaye bankası, diğeri de Arap Yarım Adası’nın enerjiye yönelik ilk yatırım kuruluşlarından biri. Her ikisi de Bahreyn’in en önemli finans kurumlarından. Venture Capital Bank ve First Energy Bank’tan bahsediyorum. Her ikisini bir araya getiren ise Türkiye. Venture Capital Bank ve First Energy Bank, Türkiye’de ilk kez birlikte yatırım kararı aldı. Bahreynli finans kuruluşları enerji veya finansa değil, gıda alanında bir Türk şirketine ortak olma kararı aldı. Bahreynli şirketler, Türkiye’nin en önemli makarna üreticilerinden Oba’nın yüzde 50’sini satın alma kararı aldı. Bu satın alma, Venture Capital’in Türkiye’de dördüncü, First Energy’nin ise ilk operasyonu.

Önce Göknur sonra Mado

Hatırlanacağı üzere Körfez, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nin ilk islami girişim sermaye bankası unvanına sahip Venture Capital Bank, ilk olarak 2012 yılında Göknur Gıda’ya ortak olmuştu. Avrupa ve Ortadoğu’nun önde gelen meyve suyu konsantresi ve meyve püresi üreticisi Göknur’un yüzde 65’ini yaklaşık 100 milyon dolara alan Venture Capital, 2016’da da Türk dondurma devi Mado ile görüşmeye başladı. Bu görüşmeler bu yılın ocak ayında tamamlandı ve Bahreynli Venture Capital, Katarlı Al Sraiya Holding Group ile birlikte 20 ülkede 50 şubesi olan Mado’nun yüzde 42.7’sini satın aldı. Turkey Farmland adlı meyve üreticisine de ortak olan Venture Capital Bank ardından Oba Makarna ile görüşmeye başladı. Yüzde 50’lik hisseyi First Energy Bank ile birlikte satın aldı. Bahreynli ortaklar, bu satın almayı ise Pasta World Limited adlı ortak girişimin aracılığı ile gerçekleştirdi.

Gaziantep merkezli Oba’nın temeli 1966 yılına dayanıyor. Özgüçlü Ailesi’ne ait Oba’nın Gaziantep’teki tesisi, 110 bin metrekarelik alana sahip. Sektörünün en güçlü markalarından biri olan Oba, Afrika, Ortadoğu, Uzakdoğu pazarı olmak üzere İngiltere, Almanya, Çin, Güney Kore, Hindistan, Ukrayna ve Kolombiya’yı içeren 86 ülkeye ürün gönderiyor.”

Kaynak: https://www.dunya.com/kose-yazisi/oba-makarnanin-yarisini-bahreynli-iki-banka-aldi/423333

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir