İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Kredi büyümesinde aşırıya kaçıldı!”

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku koronavirüs nedeniyle ihtiyacın üzerinde kredi büyümesi sağlandığını ifade etti. Utku, “Ekonominin riske girmemesi için hükümet gerekenleri yaptı. Ancak kredi büyümesinde aşırıya kaçıldı. Ancak buna rağmen pandemiyle ilgili hem dünyada hem Türkiye’de belirsizlik sürüyor. Pandemi sürecinin uzayacağını öngörüyoruz. Ekonomi çarklarını döndürecek tedbirlerin atılacağı bir döneme giriyoruz. Pandemiyle ilgili senaryolar pek iyi değil.” dedi.

Moderatörlüğünü Finans Derneği Başkanı Dr. Batuğhan Karaer’in yaptığı online görüşmede Finans Derneği üyelerine seslenen Albaraka Türk Katılım Bankası genel müdürü Melikşah Utku, “Türkiye’de Katılım Bankacılığının Gelişimi ve Rolü” konusunda Finans Derneği üyeleri bilge verirken bankacılık sektörünün pazar payının yüzde 7 olduğunu dile getirdi. Malezya gibi ülkelerde payın yüzde 25’i bulunduğunu belirten Albaraka Türk Genel Müdürü, sektörün küresel anlamada da büyümeye çalıştığını belirtti.

“Katılım bankacılığının gelişimi için oyuncu sayısı artmalı!”

Utku, “Bu sektörün gelişimi için, altyapısı için akademik destek şart. Tanıtıma daha fazla ağırlık verilmeli. Kısaca ekonomi ve iş dünyasında katılım bankacılığı iyi tanıtılmalı ve anlatılmalı.” dedi.

Ayrıca, pandemi nedeniyle sıkıntı yaşayan turizm ve havacılık sektörüne Albaraka Türk olarak destek verdiklerinin altını çizdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir