İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KT Bank ile KFH’dan anlaşma

Kuwait Finance House (KFH) ile Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın Almanya’daki iştiraki olan KT Bank AG arasında Euro Vostro hesap anlaşması imzalandı. Bu anlaşma ile birlikte KT Bank AG, Avrupa kara kıtasında Euro Vostro hesap anlaşması imzalayan ilk katılım bankası özelliğini taşıyor. Atılan imzaların ardından KFH, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve KT Bank AG’nin euro bölgesinde katılım bankacılığının öncüleri olacağı bekleniyor.

TARGET (Trans-European Automated Real-Time Gross Settlement Express Transfer) 2 ve SEPA ödeme planlarının doğrudan üyesi olan KT Bank AG, finansal kuruluşlara Euro para birimi ile takas ve ödeme hizmetleri sağlamakta, gelen ve giden tüm Euro ödemelerini AB standartlarına göre dünya çapında otomatik olarak yönlendirmektedir.

VOSTRO HESAP NEDİR?
Yabancı bir bankanın, yerel bir banka nezdinde (uluslararası ödemelerini, işlemlerini yapmak için) bulundurduğu hesap (yerel para birimi hesabı) anlamına gelmektedir.

TARGET-2 NEDİR?
Target (Trans-European Automated Real-Time Gross Settlement Express Transfer) Avrupa Birliği içinde bankalararası avro cinsinden sınır ötesi ödemelere ve mahsuplaşmaya imkân veren bir sistem. 1999 yılında kuruldu. 2007 yılında sistem yenilendi ve yeni haline “TARGET2” dendi.

SEPA NEDİR?
SEPA kısaltması “Single Euro Payments Area“ anlamına gelmektedir. Sadece avrupa içerisindeki ülkelerin elektronik ortamda “Bankalar Arası” ve “SEPA” hesabı olan kişiler ile Para Transferi Protokolüdür. Almanya, Fransa ve İsviçre SEPA ile çalışan ülkelerin başında gelir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir