İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuveyt Türk 2023 hedefi: 500 şube

Finans sektöründe ‘dijitalleşme mi, şubeleşme mi’ tartışmaları sürerken, bankalar maliyetlerini düşürmek için şubelerini birer birer kapatırken, katılım bankaları şube sayısını arttırma kararı aldı. Katılımcılar 2019’da daha çok şube açacak.

Katılım bankaları şubeleşmeye hız verdi. Bankacılık sektöründe ‘dijitalleşme mi, şubeleşme mi’ tartışmaları sürerken ve bankalar bu tartışma içinde şubelerini kapatırken; katılım bankaları ise hem şubeleşmeye hem de dijitalleşmeye ağırlık verme kararı aldı. Katılımcılar 2019’da da şube sayısını artıracak. Bugün için 5 katılım bankasının Türkiye çapında toplam bin 100’e yakın şubesi bulunuyor. Sadece Türkiye’de değil, katılım bankaları yurtdışında da şubeleşiyor. Katılım bankaları yöneticileri 2019’da da yeni şubeler açmaya devam edeceklerini söylüyor.

BÖLGE AYRIMI YOK

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, katılım bankalarının Türkiye genelinde bin 100 şubesi bulunduğunu, bu rakamın bankacılık sektöründeki toplam şube sayısının yüzde 10’unu oluşturduğunu söyledi. Uyan, katılım bankalarının toplam coğrafi kapsama oranının yüzde 90’a yakın olduğunu kaydetti. Kuveyt Türk olarak Türkiye genelinde 412 şubelerinin bulunduğunu, yurt dışında ise Bahreyn’deki şubenin yanı sıra yüzde 100 iştirak olan KT Bank AG ile Almanya’da Frankfurt, Manheim, Berlin ve Köln’deki dört şube ile hizmet verdiklerini belirten Uyan, “Yurt içinde hızlı şubeleşen bir banka olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu anlamda konvansiyonel bankalar ile belirgin bir ayrımımız yok. Şube açmayı düşündüğümüz bölgelerin demografik yapısından ticari faaliyetlerine kadar pek çok konuya dikkat ediyoruz. Şu anda coğrafi kapsama oranımız yüzde 85; 2023 hedeflerimizden birini de, yaklaşık 500 şube ile bu oranı yüzde 90’lı seviyelere çıkarmak olarak belirledik” dedi. Uyan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son yıllarda bankacılık sektöründe büyük bir dönüşüm yaşanıyor ve hızla dijital ortama geçiş yapılıyor. Alternatif dağıtım kanallarına yönelik yatırımlar artarken geleneksel şubeleşme hızı ise düşüyor. Bu noktada hem şubeleşmeye hem dijitale yatırım yaparak iki tarafta da büyümeyi hedefledik.”

İŞLEMLERİN YÜZDE 80’İ DİJİTAL

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, şube sayısı artarken şubelerde verilen hizmetleri dijital ortamda da sunduklarını belirterek, şunları söyledi: “Bu sayede müşterilerimizin bankacılık işlemlerini mümkün olduğunca mobile taşımalarını, fatura ödemelerinden kıymetli maden ve döviz alım satımına kadar birçok işlemi, ücret ödemeden kolayca yapmalarını sağladık. Bugün müşterilerimiz bankacılık işlemlerinin yaklaşık yüzde 80’ini dijital kanallar üzerinden gerçekleştirebiliyor.”

Kaynak: Hürriyet

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir