İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuveyt Türk, ekonomiye 70 milyar TL kaynak sağladı

Kuveyt Türk Katılım Bankası, 2020 yılı ilk çeyrek mali verilerini Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP)’na bildirdi. Bankadan yapılan açıklamaya göre banka, toplam fon büyüklüğünü 2019 yılı sonuna göre yüzde 15.6 artışla 98,8 milyar TL’ye arttırırken kullandırılan fon büyüklüğü de yüzde 20.8 artış göstererek 70 milyar TL’ye yükseltti. Kuveyt Türk, bu dönemdeki net kârını ise bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 24.3 artırarak 316 milyon TL’ye yükseltti. Öz varlıklarını 6,8 milyar TL’ye, aktif büyüklüğünü ise 118,3 milyar TL’ye ulaştıran Kuveyt Türk, aktif büyüklük açısından katılım finans kuruluşları arasında ilk sıradaki yerini korumayı başardı.

2020 yılı ilk çeyrek mali verilerilen ilişkin bir açıklama yapan Kuveyt Türk Katılım Bankası genel müdürü Ufuk Uyan, katılım bankacılığının lider kuruluşu olarak faaliyetlerine devam etmeyi arzu ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“ABD-Çin ticaret müzakerelerinin olumlu neticelendiğine ilişkin gelen veri akışıyla gelişen ülke piyasalarının olumlu yönde ayrıştığı ve jeopolitik gerilimlerde nispi stabilizasyonun sağlandığı bir dönemin akabinde, 2020 yılının ilk çeyreği, yeni tip koronavirüs (SARS-COV-2) salgınıyla küresel mücadelenin ön plana çıktığı bir dönem olmuştur. Sağlık alanında yürütülen mücadeleyle koordineli olarak ekonomik önlem paketleri de devreye alınmıştır. Merkez bankaları ve hükümetler, parasal politikalar ve mali teşviklerle ekonomiye destek paketleri açıklamışlardır.

İstikrarlı büyüme devam etti

Katılım finans esasları doğrultusunda geliştirdiği ürün ve hizmetleriyle 30 yılı aşkın süredir hizmet veren Kuveyt Türk ilk çeyrekte de istikrarlı büyüme sürecini korumuştur. Toplam fon büyüklüğü 2019 yılı sonuna göre yüzde 15.6 artışla 98,8 milyar TL olurken kullandırılan fon büyüklüğü de yüzde 20.8 artış göstererek 70 milyar TL’ye yükselmiştir. Kuveyt Türk, bu dönemdeki net kârını ise bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 24.3 artırarak 316 milyon TL’ye yükseltmiştir. Öz varlıklarını 6,8 milyar TL’ye, aktif büyüklüğünü ise 118,3 milyar TL’ye ulaştıran Kuveyt Türk, aktif büyüklük açısından katılım finans kuruluşları arasında ilk sıradaki yerini korumuştur.

Ana odak müşterilerin ve çalışanların sağlığı oldu

Koronavirüs salgını nedeniyle toplumsal dinamiklerin dönüşmeye başladığı 2020 yılının ilk çeyreğinde Kuveyt Türk, ana odağını müşterilerinin ve çalışanlarının sağlığı çerçevesinde şekillendirmiştir. Süreci yöneten ilgili otoritelerin tavsiyeleri doğrultusunda tedbirler hızlıca alınmış ve tüm süreç yakından takip edilmiştir. Bu kapsamda Kuveyt Türk, müşterilerinin finansal ihtiyaçlarını, hızlı ve çözüm odaklı altyapısıyla dijital ortamlar üzerinden gidermeyi başarmıştır.

Taksitler kâr payı veya masraf almadan ötelendi

Kuveyt Türk, koronavirüs salgını sürecinde ana gelir faaliyetlerinde bozulma yaşayan müşterilerine talepleri doğrultusunda gerekli esnek vade ve yeniden yapılandırma opsiyonu sunmuştur. Müşteri öncelikli hizmet perspektifinden taviz vermeden yürütülmesi planlanan bu süreçte Kuveyt Türk, müşterilerinin taleplerini değerlendirip kâr payı veya masraf almadan Nisan ayı sonuna kadar olan taksitleri Haziran sonuna erteleme kararı almıştır. Kuveyt Türk, bu süreçte ekonomik yapının en temel unsurunu teşkil eden reel sektöre yeni finansman desteğinde bulunmaya da devam etmiştir.

Salgınla mücadeleye 20 milyon TL bağış

Kuveyt Türk Finans Grubu, koronavirüs salgınından etkilenen gerçek ihtiyaç sahiplerine destek olmak amacıyla Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan Milli Dayanışma Kampanyasına iştirak etmiştir. “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” sloganıyla başlatılan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı nezdinde yürütülen kampanyaya Kuveyt Türk Finans Grubu 20 milyon TL bağışta bulunmuştur.

İnovatif fikir ve proje üretim merkezi: Innhouse

Yenilikçi ürün ve hizmetleriyle dikkat çeken Kuveyt Türk, farklı, özgün ve fonksiyonel mimari tasarımıyla öne çıkan bir inovasyon merkezi kurmuş ve yılın ilk çeyreğinde bu merkezi kullanıma açmıştır. Kuveyt Türk, Innhouse adını verdiği merkezde, müşteri deneyimini önceleyen, çalışma standartlarını yükselten ve geleceğin finans sektörünü şekillendiren yenilikçi fikir ve projeler üretmeyi hedeflemektedir. Biyo-inovasyon yaklaşımıyla dizayn edilen Innhouse’da müşteri deneyimi ve tasarım odaklı düşünme çalıştaylarına ek olarak, finansal teknolojiler ve dijital dönüşüm konularında yapılacak çalışmalar ön planda tutulacaktır.

Alacağım Güvende Sistemi

Müşterilerinin hayatını kolaylaştırmayı önceleyen Kuveyt Türk ayrıca araç ve konut alım-satımında işlemleri güvenli şekilde gerçekleştirmek amacıyla yılın ilk çeyreğinde “Alacağım Güvende Sistemi”ni geliştirmiştir. Kuveyt Türk, kendi müşterisi olsun veya olmasın araç ve konut alım-satımı yapmak isteyen herkese Alacağım Güvende Sistemi kapsamında hizmet vermeye başlamış ve ilk lansman kapsamında hizmeti kullananlardan hiçbir masraf talep etmemiştir.

Kuveyt Türk’e Yılın İtibarlısı ödülü

Öte yandan, Marketing Türkiye ve AKADEMETRE iş birliğiyle altıncısı düzenlenen ve pazarlama sektörünün en önemli standartlarından biri haline gelen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri kapsamında, “katılım bankacılığı” kategorisinde Türkiye’nin öncü finansal kuruluşu Kuveyt Türk “yılın itibarlısı” ödülüne layık görülmüştür.
Kuveyt Türk, güçlü sermaye ve likidite yapısı, yüksek aktif kalitesi, dinamik kurumsal yönetim anlayışı, sürekli gelişime odaklı müşteri hizmet modeli, teknoloji alanında devam eden yatırımları, hızlandırdığı dijital dönüşüm çalışmaları ve yurt dışı açılımıyla önümüzdeki dönemde de Türkiye’de katılım finans sektörünün lider kuruluşu olmayı sürdürmeyi hedeflemektedir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir