İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuveyt Türk’ten dijital pazarlama başarısı

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın Şubat ayında yayına aldığı Sağlam Kart reklamı, YouTube Ads Leaderboard listesine dördüncü sıradan girmişti. Bu başarıyı ve arka planında yaşananları Google, dijital pazarlama alanındaki başarıları yayınladığı www.thinkwithgoogle.com sitesinde yayınladı. Bu kampanya ile Kuveyt Türk, Sağlam Kart başvuru sayısını %100 arttırdı. İşte o haber:

“Kuveyt Türk’ün Sağlam Kart ürünü, zorlu kredi kartı sektörü içerisinde rasyonel avantajlarıyla kredi kartı pazarındaki payı artırmakla beraber mevcut müşterilerde kullanım aktiflik oranını yukarılara çekmek istiyordu. Sağlık ve eğitim harcamalarına sağlanan avantaj sebebiyle de ebeveynlere erişmek markanın önceliğiydi. Sağlam Kart ürününün dijital mecralarda marka bilinirliğini artırmak ve rakip bankaların ürünlerine karşılık Kuveyt Türk değerleriyle örtüşen hedef kitlelerde doğru pozisyonlamayı yapmak hedefler arasındaydı.

Bu doğrultuda Kuveyt Türk YouTube çözümlerinden yararlanmaya karar verdi ve TrueView reklam modeli ile birlikte Bumper reklamlardan faydalanıldı. Ayrıca Brand Lift 2.0 ürünü kullanıldı ve Arama Ağı ile de kampanya desteklendi. Kampanya sürecinde Brand Lift 2.0 ile eş zamanlı olarak takip edilen reklam hatırlanabilirliği, üzerine düşünme, olumlu düşünme, satın alma niyeti ve ürün bilinirliği metrikleri hedef kitle optimizasyonlarına olanak sundu. Kampanyanın birlikte yürütüldüğü kreatif ajans Gram İstanbul Ajans Başkanı Nurcan Yıldız yaratıcı süreci şöyle açıklıyor; “Sağlam Kart kampanyasında oluşturduğumuz reklam filmi, yarını hesaba katmak, gereksiz yere borç yaptırmamak gibi karakter özelliklerini toplumun ‘sağlamcı’ karakteriyle özdeşleştiriyor. Hepimizin hayatta yaptığı sağlamcılık göstergesi hareketleri filme taşıyan Kuveyt Türk, samimi bir ton yakaladı ve geniş kitlelere ulaşmayı başardı.”

“Ürün bilinirliğinde %47 oranındayken tekrar bir relansman ile beğenme, göz önünde bulundurma, satın alma niyeti gibi pazar penetrasyonuyla ilişkilendirebileceğimiz metriklere odaklandık,” diyen Skala Performans Direktörü Tufan Alptekin kampanya sürecini şöyle detaylandırıyor; “Bumper versiyonlarla reklamımızı izleyen kişiye ek frekanslarla gösterim yaparak bu kişilerin reklam hatırlanabilirliğini arttırmayı amaçladık. Marka ile birlikte planlama aşamasında birlikte çalışmamız hem anket sorularının sayılarını artırmamızı hem de kreatif olarak Bumper versiyonları da öncesinde hazırlayıp kampanya döneminde kullanıcılarla tekrar etkileşim kurabilmemizi sağladı.”

Kampanya döneminde Sağlam Kart başvurularında %100 artış sağlandı ve aynı zamanda marka aramalarında %50’lik, ürün aramalarında ise iki kat artış sağlandı. Yürütülen Brandlift araştırmasında ise reklam hatırlanabilirliğinde %16 artış sağlandı. Bunun yanı sıra kampanyada kullanılan reklam filmi YouTube Ads Leaderboard Şubat listesine girdi.

Kuveyt Türk Kıdemli Kurumsal İletişim Yönetmeni Şahin Fırat Keçili; “Google pazarlama çözümleri ile ulaşmak istediğimiz hedef performans metriklerinin üzerinde sonuçlar elde ettik. Son dönemde bizim için önemini artıran çözümlerden biri de Brand Lift oldu. Doğru kullanıcılardan elde ettiğimiz içgörüler markamızın tercih edilmesine yönelik attığımız adımlara yön vermeye başladı. Brand Lift, pazarlama stratejilerimizi oluşturmada giderek önemini artırıyor. Önümüzdeki dönemde marka olarak yenilikçi çözümlerin entegrasyonu noktasında öncü olmayı sürdüreceğiz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.