İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Leasing sözleşmeleri de TL’ye dönecek. Katılım bankaları ne yapacak?

Türk lirasının değerinin korunmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. AA’nın haberine göre; menkul, gayrimenkul alım satımında döviz değil TL kullanılacak. Döviz ile yapılan sözleşmeler bir ay içinde TL’ye dönüşecek.

“Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin 30 gün içinde Türk lirasına dönüştürülmesiyle ilgili karar, yürürlüğe girdi.

Söz konusu karara göre, Türkiye’de yerleşik kişilerin, ilgili Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde, daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilecek.

Kararda, bu hükümlerin Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütüleceği belirtildi.

Leasing sözleşmeleri de TL’ye dönecek. Katılım bankaları ne yapacak?
Mevzuat gereği mal alım satımına aracılık eden katılım bankaları, leasing işlemlerini de ayrı bir tüzel kişilik kurmaksızın kendi bünyesinde gerçekleştiriyor. Ticaretin ilk anında yapılan akit üzerine ticareti gerçekleştiren katılım bankalarının, bugün resmi gazetede yayınlanan Türk Parası kıymetini koruma hakkındaki 32 numaralı karara göre leasing sözleşmeleri hakkında ne yapacağı ise merak konusu. Resmi gazetede bugün yayınlanan kararda konunun bazı istisnalarının olacağı ve bu istisnaların önümüzdeki günlerde duyurulacağı açıklandı. Katılım bankalarının öncelikli olarak bu istisnaları beklediğini söyleyebiliriz. Eğer bakanlık, leasing işlemine konu sözleşmeler hakkında bir istisna yayınlamazsa katılım bankaları da yasa gereği müşterileri ile başta yaptığı akit üzerinden anlaşmak suretiyle mevcut sözleşmeleri TL’ye dönmek zorunda kalacak. İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir