İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Londra’nın İslami finans deneyimi Türkiye için faydalı olabilir”

21 Mart tarihinde Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılıyor olması nedeniyle AB dışı ülkelerle olan ilişkiler de önem arz edecek. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde ülkemize gelen Londra Belediye başkanı Charles Browman, Türkiye ile ilişkilerin derinleştirilebileceği alanlar arasında “İslami finans”ı da ekleyerek bu alanda Londra’nın tecrübesinin Türkiye için olumlu olabileceğini ifade etti. Dünya Gazetesi’nden Didem Eryar Ünlü’ye konuşan Browman şu şekilde konuştu:

“Birleşik Krallık, 21 Mart tarihinde Avrupa Birliği’nden ayrılıyor. Finans ve teknoloji alanlarında global bir merkez olan ülkenin, önümüzdeki dönemde AB dışından ülkelerle ilişkileri daha da önem kazanacak. Bugün finans ve profesyonel hizmetler Birleşik Krallık GSYIH’nın yaklaşık yüzde 12’sini temsil ediyor. Londra Finans Merkezi Belediye Başkanı Lord Mayor Charles Bowman, yüz yıllar öncesine dayanan bir makamın 690’ıncı sahibi olarak Londra’nın ‘Square Mile’ olarak adlandırılan finans bölgesinin lideri konumunda.

Lord Mayor Bowman, Birleşik Krallık’ın finans ve profesyonel hizmetler sektörlerinin elçisi olarak, ülkenin AB dışı pazarlarla bağlarını güçlendirmek için Brexit öncesinde 30 farklı ülkeyi ziyaret ediyor. Türkiye de bu ülkelerden biri.

Türkiye ziyareti ile ilgili görüşlerini aldığım Lord Mayor Charles Bowman, “Stratejik pazarlarımızın hangileri olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle Türkiye’de olmam bir rastlantı değil” diyor ve şöyle devam ediyor: “Görüşme yaptığım insanlar son derece dürüstçe Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini söylediler, ama benim Türkiye’ye güvenim tam, çünkü Türkiye’nin temelleri her zaman çok sağlam oldu. Türkiye, bölgesel olarak çok önemli bir konumda ve olmayadevam edecek.”

Kaynak: Dünya Gazetesi

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir