İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MenaPay Türkiye, Kripto Para çalıştayı düzenledi

Ali Emre Konakçı özel haberi / www.koinbulteni.com

Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA bölgeleri) için ilk İslami Finans kurallarına uyumlu blockchain ödeme platformu olan MenaPay, temel olarak MENA bölgelerinde İslami Finans kuralları gereğince bankacılık işlemleri yapmak istemeyen veya özellikle Afrika gibi bölgelerde bankaya erişimi olmayan %84’ün üzerindeki insan için ödeme çözümü olmayı planlamakta.

2018 yılının Şubat ayında kurulan ve Blockchain teknolojisini temel olarak alan MenaPay, MENA bölgesindeki insanlar ve şirketler için tamamiyle İslami Finans kriterlerine uygun ve kullanışlı bir ödeme çözümü üreterek 2019 yılında 10 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Geçtiğimiz günlerde çok tanıdık bir proje, Stellar Lumens de İslam dünyasında ilginç bir başarıya imza atmış ve Şeriat Sertifikası almıştı.

MenaPay söz konusu hedeflerine ulaşmak için kurul üyelerinin arasına çok önemli ve bilinen bir isim olanSuudi Arabistan Prensesi H. H. Hanadi Ahmad Khadher‘i kattı. Firma bunun yanı sıra önemli isimlerden danışmanlık almaktan da çekilmiyor.  MenaPay Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgeleri arasında bir köprü kurmak ve blockchain ekosistemini genişletmek için, verimli bir çalıştay düzenleyip Evercoin’in kurucu ortağı ve üst düzey blockchain gurularından birisi olan Miko Matsumura‘yı getirdi. Etkinlik içerisinde bir araya gelen Suudi Arabistan Prensesi ve Miko Matsumura, etkileyici konuşmalara önderlik etti.

Farklı blockchain teknolojilerine yaptığı yatırımlar ve kripto para birimleri ile ilgili danışmanlık yapması ile bilinen Miko Matsumura, MenaPay yönetim kurulu ve ekip üyelerinin de bulunduğu ve Blockchain teknolojisindeki gelişmeler ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerindeki olası ortaklıkların konuşulduğu çalıştaya katıldı. Etkinliğin MenaPay’ın İstanbul ofisinde yapılmasından ve fikir alışverişinin tamamlanmasından sonra, MenaPay aralarında özel konuklar Miko Matsumura ve H. H. Hanadi Ahmad Khadher, Orta Doğu bölgesinin önemli kanaat önderleri, yatırımcılar, danışmanlar ve girişimcilerin de bulunduğu 40 kişilik ekiple VIP bir toplantı düzenledi.

Söz konusu VIP toplantı esnasında Miko Matsumura, Prenses H. H. Hanadi ve yatırımcılar, blockchain ödeme sisteminin kullanımını, sistemin MENA bölgesindeki finansal sistem ile günlük hayatı nasıl değiştireceğini ve MenaPay’ın İslami Finans gerekliliklerine nasıl uyum sağlayacağını masaya yatırdı. Miko Matsumura, Orta Doğu için kilit öneme sahip kanaat önderleri ile MenaPay’ın yapısını ele aldıktan sonra, MenaPay’ın sahip olduğu blockchain teknolojisi ve odaklandığı bölge konusunda çok fazla gelecek vaat eden bir işletme olduğunu ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

”MENA, çok daha büyük bir alana açılan önemli bir geçittir. MenaPay genişledikçe, büyük ihtimalle dünyadaki en fazla nüfusa sahip bölgeye hizmet veren platform olacaktır.. Bence bu çok mantıklı  bir giriş noktası. ”

Gerçekten de özellikle İslam dünyasında ve Orta Doğu bölgesinde, kripto para birimlerine karşı bir şüphe ve korku bulunmakta. MenaPay gibi platformlar söz konusu engelleri aşabilirse, aralarında Türkiye’nin de olduğu bir çok ülke kendi girişimleri ile global piyasada adından çokça söz ettirebilir.

Yetkililerin açıklamalarına göre MenaPay’ın bölgede temel olarak çözmeye odaklandığı sorun ise, geleneksel bankacılık sisteminin İslami Finans kurallarının hepsini karşılayamamasından dolayı MENA bölgesinde nüfusun %80’inden fazlasının bankalar ile çalışmamak istememesi durumu. Eğer böyle bir nüfusun kripto paralara ve MenaPay’ın kendi stabil koin projesine geçişi sağlanırsa, bu sadece firma için değil, sağladığı hacim açısından bütün kripto para dünyası için eşsiz bir fırsat olabilir. Suudi Arabistan Prensesi H. H. Hanadi de MenaPay’ın potansiyeline dikkat çekti ve bunun ekonomiyi çeşitlendirmeyi ve ülkenin içsel gelişimini arttırmayı hedefleyen uzun vadeli bir gelişim programı olan Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 programı ile olan uyumunu vurguladı.

Prenses Hanadi konu hakkında şunları dile getirdi:

”Suudi Arabistan Vizyon 2030 programı her alanda en iyiyi hedefleyen Prens Muhammed bin Salman’ın diğer önde gelen ülkelere kıyasla daha önde olması için planladığı ve en iyi fırsatları sunduğu bir programdır. Tam olarak bundan dolayı MenaPay’ın İslam dini gerekliliklerine uyduğu ve değerinin ABD doları ile desteklendiği sürece çok büyük bir başarı elde edeceğini bekliyorum.

MenaPay, MENA bölgesi için İslami finans gerekliliklerine uyan bir ödeme hizmetidir

İstanbul ofisinde gerçekleşen ofiste, Türk ve bilinen simalara rastlamak da mümkündü. Bunlardan bir tanesi de Gamesultan ve Joygame platformlarının kurucusu Burak Balık oldu.

MenaPay yönetim kurulu üyesi Burak Balık konu hakkında şunları ifade etti:

”AliPay gibi banka dışı mobil ödeme çözümleri Çin’e egemen olmakta. Biz blockchain tabanlı ve İslami Finans kurallarına uyumlu bir yaklaşım ile daha iyi bir çözüm üretiyoruz. Blockchain teknolojisi, Fintech endüstrisi ve Orta Doğu ile Kuzey Afrika bölgeleri konusunda uzman bir ekibimiz var. Miko Matsumura ve Prenses Hanadi gibi değerli insanlarla beraber verimli bir çalıştay düzenlediğimiz için de oldukça mutluyuz.”

Miko Matsumura ve Prenses H. H. Hanadi blockchain teknolojisi hakkında görüşlerini belirttiler ve MenaPay’ın bölgede bankacılık hizmeti kullanmayan nüfusun İslami finans kuralları ile uyumlu ödeme ağı ihtiyacına ‘çare’ olduğu konusunda fikir birliğine vardılar. İkili bunun yanı sıra MenaPay’ı 10 milyon kullanıcı hedefine ulaştırmak için konu ve kültürel çeşitlilik hakkındaki bilgilerini de paylaştılar.

MenaPay ürettiği tek bir para birimi ile MENA bölgesinin dijital değişimini hızlandırıyor ve ürettiği teknoloji ve kanaat önderlerinden aldığı tavsiyeler ile bölgeye katkı sağlıyor. MenaPay 8 Ekim tarihinde İstanbul ofisinde ünlü blockchain gurusu Miko Matsumura ile daha fazla sorudan oluşan bir devam etkinliği daha yapacak.

MenaPay Hakkında

MenaPay, adından da anlaşılacağı üzere Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki geleneksel ödeme metotlarını banka dışı blockchain tabanlı ödeme yolu ile değiştiren bir platform. Birleşik Arap Emirlikleri – Dubai içerisinde sektörün önde gelen liderleri tarafından kurulan MenaPay, bölgenin dijital değişimi vizyonunu her şeyden önde tutarak MENA bölgesinde en yaygın kullanılan kripto para birimini üretmeye odaklanmakta. MenaPay platformu kendi İslami Finans uyumlu ödeme metodu aracılığıyla 18 ülkeden 440 milyon insana hizmet etmeyi hedeflemekte.  MenaPay, yetişkin nüfusun %80’inden fazlasının bankacılık hizmeti kullanmayı reddettiği bir bölgede, yaygın bayi ağıyla nakitsiz bir toplum oluşturmak için USD endeksli stabil kripto para birimi ”MenaCash”i sunar. Menapay’ın MENA bölgesindeki para işlemlerinin geleceğini nasıl şekillendireceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için, www.menapay.io adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir