İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merkez Bankası reeskont kredisi caiz mi?

Türkiye Katılım Bankaları Birliği çatısı altında kurulan Danışma Kurulu, sektöre ilişkin kararlar vermeye devam ediyor. Daha önce Merkez Bankası reeskont kredilerine ilişkin kurula bir model sunulduğu ve bu modelin kabul edildiği ancak süreç içerisinde TCMB temsilcileri ve katılım bankaları ile yapılan görüşme ve toplantıların sonucunda karara esas teşkil edecek TCMB Talimatnamesinde kendi kanunundan kaynaklı olarak katılım bankasının aval vermesi mümkün olmadığı için müşteri senedini ciro (temlik cirosu) etmesi şeklinde bir değişiklik yapılması gerekçe gösterilerek yeniden kurulun görüşü talep edilmiştir.

Kurulda yapılan bu başvuruya ilişkin aldığı kararı açıkladı. T.C. Merkez Bankasının, kullandırdığı reeskont kredileri için bir faiz talep etmemesi halinde katılım bankalarınca bu işleme aracılık edilmesinin caiz olduğu vurgulandı.

Ancak yapılan açıklamada Danışma Kuruluna sunulan modelin son hali incelendiğinde, finansman ihtiyacı olan ihracatçının malı yerli piyasadan alarak yurtdışına satması işleminde katılım bankasının T.C. Merkez Bankasının vekili olarak malı üreticiden alıp ihracatçı müşteriye satması (murabaha) esasına uyulamayacağının anlaşıldığı belirtildi. Kurgulanan işlem setinde Merkez Bankasının katılım bankasına verdiği vekaletin, alım satım yetkisini içermeyen bir vekalet olduğu, Katılım bankasının bu ilişkide faizli kredi alan bir borçlu konumunda görüldüğü vurgulanırken, Merkez Bankası ile katılım bankası arasındaki finansal işlem bu açıdan faizli bir kredi ilişkisine dönüştüğünden işlemin caiz olmadığı ifade edildi.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir