İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisi %13,4

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya enflasyon raporunu açıkladı. Açıklanan rapora göre 2018 yıl sonu için yüzde 8.4 olan enflasyon tahmini yukarı yönlü revize edilerek yüzde 13.4’e çekildi. Çetinkaya 2019 enflasyonu için ise tahminlerinin yüzde 9,3 olduğunu açıkladı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı.

TCMB Başkanı Çetinkaya, enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2018 sonunda orta noktası yüzde 13,4 olmak üzere yüzde 12,5 ile yüzde 14,3 aralığında gerçekleşeceğini öngördüklerini açıkladı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın açıklamalarından satır başları şöyle;

DÖVİZ KURLARINDA OLUMSUZ SEYİR
Küresel büyüme yılın ilk yarısında istikrar kazandı ve gücünü korumaya devam etti. 2018 yılının ikinci çeyreğinde küresel finansal piyasalarda dalgalanmalar artarken, Türkiye’nin risk pirimi ile döviz kurlarına dair göstergeler diğer gelişmekte olan ülkelere göre olumsuz bir seyir izledi.

KREDİLERDE BÜYÜME HIZI GERİLİYOR
Sıkılaşan finansal koşullara paralel olarak kredilerin büyüme hızı ikinci çeyrekte gerilemeye devam etti. İktisadi faaliyet yurt içi talepteki yavaşlamaya bağlı olarak ikinci çeyrek itibarıyla dengeleme eğilimine girerken, turizmdeki güçlü toparlanmanın katkısıyla net ihracatın büyümeye desteği sürdü.

MALİYET YÖNLÜ BASKILAR OLUMSUZ ETKİLİYOR
Toplam talep koşullarının enflasyon üzerindeki etkisi ikinci çeyrek itibarıyla kademeli olarak zayıflamaya başlamakla birlikte, maliyet yönlü baskılar ve bozulan fiyatlama davranışları enflasyon görünümünü olumsuz etkiledi.

SADELEŞME SÜRECİ TAMAMLANDI
Enflasyona ilişkin riskleri sınırlamak amacıyla ikinci çeyrekte güçlü bir parasal sıkılaştırma yapıldı, para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme süreci haziran ayı itibarıyla tamamlandı.

Parasal sıkılaştırma ve Türkiye’nin risk priminde gözlenen artış, kur takası faizlerinin tüm vadelerde yükselmesine neden oldu. Küresel risk iştahındaki bozulmanın yanı sıra yurt içi gelişmelerin de etkisiyle TL’nin ima edilen oynaklığı önemli ölçüde yükseldi.

İkinci çeyrekte ticari kredi büyümesi yavaşlarken, finansal koşullar belirgin şekilde sıkılaştı. Fiyatlama davranışına ilişkin takip edilen göstergeler, ekonomik birimlerin fiyat artırma eğiliminin güçlendiğine işaret ediyor.

İHRACATIN ETKİSİ İSTİHDAM VE İŞSİZLİĞE YANSIYOR
İkinci çeyreğe dair açıklanan veriler, iktisadi faaliyetin yavaşlayarak dengelenme sürecine girdiğine işaret ediyor.

Net ihracatın dönemlik büyümeye etkisi artırıcı yönde gerçekleşti. İktisadi faaliyetteki dengelenme eğiliminin yakın dönemse istihdam ve işsizlik verilerine de yansımaya başladığı görülüyor. Yılın ikinci yarısında mal ve hizmet ihracatının büyümeye desteğini sürdürerek cari işlemler dengesini olumlu etkilemeye devam etmesi bekleniyor. Yılın ikinci yarısında mal ve hizmet ihracatının büyümeye desteğini sürdürerek cari işlemler dengesini olumlu etkilemeye devam etmesi bekleniyor.

PETROL FİYAT TAHMİNLERİ
Petrol fiyat tahmini 2018 için 68 dolardan 73 dolara revize edildi. Petrol fiyat tahmini 2019 için 65 dolardan 73 dolara revize edildi. Gıda enflasyonunu bu yıl için yüzde 7’den yüzde 13’e revize ettik. İthal fiyatları tahminini bu yıl için yüzde 4,8’den yüzde 6,3’e revize ettik.

ENFLASYON TAHMİNLERİ YUKARI YÖNLÜ REVİZE EDİLDİ
Enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2018 sonunda orta noktası yüzde 13,4 olmak üzere yüzde 12,5 ile yüzde 14,3 aralığında gerçekleşeceği öngörülmektedir.

Enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2019 sonunda orta noktası yüzde 9,3 olmak üzere yüzde 7,6 ile yüzde 11,0 aralığında gerçekleşeceği öngörülmektedir.

Kaynak: AA

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir