İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mükerrer fatura finansmanına son!

Katılım bankaları, faaliyetleri gereği müşterilerine doğrudan para temini yerine ticaretlerine aracılık ediyor. Ancak geçen süre zarfında sistemin açığından istifade ederek suistimal etmek isteyenler tarafından bir fatura, birden çok katılım bankasında ticarete konu ediliyordu. Katılım bankaları bunun önüne geçebilmek ve mevduat sahiplerinin parasına haram paranın karışmaması hassasiyeti kapsamında Katılım Bankaları Fatura Kayıt Sistemi (KBFKS) kurdu. Bu sistem sayesinde bir fatura sadece bir katılım bankasında finansmana konu edilebilecek.

Katılım Bankaları Fatura Kayıt Sistemi (KBFKS) ile neler amaçlanıyor;

• Belge değerinin üzerinde ve/veya mükerrer fon kullanımının önüne geçilmesi,

• Alım-satıma konu belgelerin kaydedilecek standart alanlarının belirlenmesi,

• Belge kayıt hususunda bankaların ve kullanıcı uygulamalarının standart olmasının sağlanması,

• Belgelerin doğrulama ihtiyacı hasıl olduğunda belgelere ait bilgilerin kendi kaynağından kontrol edilmesi amaçlanmaktadır.

UYGULAMA NASILDI?

Mevcut uygulama kapsamında katılım bankaları, iki tür finansman kullandırımı yapıyor. Uygulamalardan ilki müşterinin beyan ettiği proforma fatura kapsamında katılım bankası, müşterisini proformada yer alan ürünler için malın alım ve satımı için vekalet verdikten sonra avans olarak proformada yer alan bedeli satıcıya ödüyor. Akabinde satıcıdan gelen fatura, proforma fatura ile karşılaştırıldıktan sonra faturanın proforma fatura ile uyumlu olması halinde proje kapatılıyor. Uyumsuz olması halinde ise proje, ceza havuzuna atılmak suretiyle projeden elde edilen kar da ceza havuzlarına aktarılıyor.

Diğer bir uygulamada ise müşteri, finansman talebinde bulunurken alacağı ürünleri katılım bankasına beyan ediyor. Bunun üzerine müşteriye yine katılım bankası adına malı alıp satabilme vekaleti verildikten sonra gelen fatura ile finansman tutarı satıcıya aktarılıyor.

Tüm bu süreçler kapsamında sistemin açığını suistimal etmek isteyen müşteriler, aynı proforma ve/veya fatura ile aynı işlemi birkaç katılım bankasından finansmana konu edebiliyordu.

YENİ UYGULAMA NASIL OLACAK?

Yeni uygulama kapsamında gelen faturalar, KBKFS’ye kayıt edilecek ve tüm katılım bankalarının operasyon müdürlükleri tarafından görüntülenebilecek. Böylelikle müşterilerin gelen faturalarının daha önce diğer katılım bankalarından finansmana konu edilip edilmediği izlenebilecek. Böylelikle suistimalin önüne geçilmiş olacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir