İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Muşaraka ile inovasyonun yanındayız”

Buğra KARDAN haberi
Yeni Akit Gazetesi

Faizsiz yatırım enstrümanlarına ilgi artıyor. Bu enstrümanlardan muşarakanın talep gördüğünü belirten Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku, “Girişim Sermayesi Fonu’ndan da umut veren fintechler ve startuplar faydalanıyor” dedi.

Gerek büyük gruplar ve şirketler gerek startuplar faize alternatif yatırım yöntemlerini yakın takibe aldı. Bu yöntemlerden muşarakaya yoğun talep geldi. Talebin artarak devam edeceğini kaydeden Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku, “Muşaraka sistemine önem veriyor, mühim adımlar atıyoruz. Sermayeye ortak olmaya dayanan sistemi deniyor, yayıyoruz. Bu anlamda en başarılı örnekleri inşaat projelerinde görüyoruz” dedi.

Utku, amaçlarının inşaat tarafında elde edilen başarıyı diğer alanlara da yaymak olduğuna vurguladı.

Startuplara önemli imkân

Girişim Sermayesi Fonu’nu da devreye aldıklarına işaret eden Utku, “Umut veren fintechler ve iddialı, büyümeye aday startuplarda bu modeli deniyoruz. Bu yeni bir model olup denemelerin ardından hataları göreceğiz ve önlemler alacağız” ifadelerini kullandı.

Fonun projeler ve firmalar için önemine dikkat çeken Utku, şöyle devam etti:

“Girişimciler iki dönemde sorunla karşılaşıyor. Tabii ilki doğuş etabı. Burada fikrin veya projenin hayat bulması için ortak gerekebiliyor. Diğeri ise büyüme etabı. Burada belli bir dönemi atlatan girişimciler, mali sıkıntılarından ötürü ortak talep edebiliyor. Onun dışında kültür gereği ortak aranmıyor. Yani bir firmanın ortak almaya açık olduğu iki dönem var ve biz bunlara odaklanıyoruz.”

Gerekenleri yaptık

Üreticiler ile tüccarların kredi limit ve vadelerinin artması taleplerine değinen Utku, şu görüşleri paylaştı: “Finans sektörü 2016 ortasından itibaren, hain darbe girişiminin ardından reel sektörün yanında yer aldı. Bu olumlu tavrı Kredi Garanti Fonu’nda (KGF) da, 2018’de de gördük. Şu anda takip oranları minimum seviyelerde ise, 2009 gibi bir daralma ile karşı karşıya kalınmadı ise finans sektörünün yapılandırmaları, limit ve vade artışları, kâr paylarından ya da faizlerden geri adım atmaları sayesindedir. Yani biz büyük ölçüde gerekenleri yaptık, yapıyoruz da.”

Büyümeye katkıda bulunuyoruz

Sektör olarak üretimi ve reel sektörü fonladıklarını anlatan Utku, “Yeni yatırımların önünü açıyor, kalkınmaya katkı sunuyoruz” diye ekledi.

İnovasyonun yanındayız

Genel Müdür Melikşah Utku,  inovasyonun ve dijitalleşmenin yanında durduklarını belirterek, “Bu yönümüz bizi rakiplerimizden ayrıştıracaktır. İnovatif açılımları ileri taşımayı vaat eden Utku, yeni ürünleri ile finans sektörüne örnek olacaklarını savundu.

Kaynak: Yeni Akit

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir