İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nijeryalı Abdulfathi’den bize kalanlar

2018 yılında haberlerde sıradan bir ölüm haberi gibi yer alıp tarihin tozlu sayfalarında unutulmuştu Nijeryalı Abdulfathi Olamigoke. Hepimiz için birer ibret tablosu niteliğinde olan Abdulfathi ve ailesinin hikayesine gelin hep birlikte bakalım.

Son yıllarda eleştirilegelse de İmam Hatip okulları, öyle yada böyle bu milletin bağrındaki yerini koruyor. Tek parti dönemi sonrası ilk olarak Adnan Menderes’in liderlik ettiği Demokrat Parti hükümeti döneminde Saadettin ve Hümeyra Ökten kardeşlerin babası Celalettin Ökten marifetiyle kurulan bu okullar, devletin dindarlıkla ilgili politikalarının aksine el üstünde tutuldu ve tutulmaya devam ediyor. Son yıllarda vizyonunu değiştiren Türkiye’den nasibini alan İmam Hatip okulları da uluslarası alana hitap edip dünyanın birçok yerinden öğrenciyi bünyesinde barındırıyor. İşte Nijeryalı Abdulfathi’den bunlardan biriydi ve belki yaşasaydı bugün tek parti dönemi boyunca dinini özgürce yaşamaya susamış bir milletin bağrından çıkan bu okuldan mezun olacaktı. Ancak ömrü yetmedi.

Abdulfathi, Nijerya’da fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve 7 Ekim 2018 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin marifetiyle lise eğitimi için Kayseri’deki Uluslararası Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesine yerleşmişti. Kim bilir ne hayalleri, ne umutları vardı? Ancak işler, hiç de Abdulfathi’nin beklediği gibi gitmedi ve okula yerleştikten dört gün sonra okulda arkadaşlarıyla oyun oynarken fenalaştı. Herkes panik olmuştu ve öğretmenleri apar topar Abdulfathi’yi Kayseri Şehir Hastanesi’ne kaldırdılar. Herkes ne olduğunu anlamaya çalışırken ölüm ihtimalini kimse aklından geçirmiyordu. Ancak Abdulfathi, beyin kanaması geçiriyordu. Doktorlarımızın tüm müdahelelerine rağmen Abdulfathi, eğitim için heybesindeki nice hayalleri ile geldiği Türkiye’de sadece dört gün kalabildi. Türkiye’ye geldiğinin dördüncü günü Abdulfathi, geçirdiği beyin kanaması nedeniyle Kayseri’de vefat etmişti.

Vefat akabinde Abdulfathi’nin ailesine haber veriliyor. Abdulfathi’nin babası cenaze töreni için Türkiye’de gelecek maddi gücünün olmadığını ve oğlunun İslam beldesi olan Türkiye topraklarına defnedilmesini istiyor. Abdulfathi’nin babası bir de şu ifadeleri kullanmıştı: “Oğlumun cenazesini şimdi buraya – Nijerya’ya- gönderseniz uçak masrafı falan çok tutar. Bu masrafı da yola harcamak yerine İslam davasına, İslam gençlerine harcarsanız mutlu oluruz.” Son olarak acılı baba, Abdulfathi’nin bir erkek kardeşi olduğunu ve Abdulfathi yerine Türkiye’ye onu eğitim için alıp alamayacağımızı da ayrıca soruyor.

Yurtdışına Nijerya’dan hac dışında çıkmak istediği tek ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Abdulfathi’nin babası Nurudeen Olamigoke, Türkiye olmadan İslam tarihinin eksik kalacağını ifade ediyor.

Abdulfathi ve ailesinin yaşadıklarını özetle sizlere aktarmak istedik. Bu Pazar günü herkesin heybesine düşecek hisseyi alması dileğiyle…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir