İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Para bol ama kâr payı oranları yüksek

Yeni Şafak gazetesinden İbrahim Acar, önceki gün hazırladığı özel haberde bankaların son dönem sendikasyon kredi yenilemeleri ile katılım bankalarının sukuk ihraçlarına dikkat çekerek faizlerin hala yüksek seyretmesini eleştirdi. Kur saldırıları sonrası konvansiyonel bankaların 6,5 milyar dolar sendikasyon kredisi ile kaynak yaratırken aynı dönemde katılım bankaları 1 milyar TL sukuk ihracı gerçekleştirdi. Kredi kullanım oranlarının düşmesi, tahsilatların artması ve bunlara ilave olarak sağlanan kaynaklara rağmen faizlerin düşmemesi ise eleştiri konusu oldu.

Son üç ayda üç katılım bankasının kira sertifikası ihraç etme yöntemiyle topladığı mevduat miktarı 1 milyar lirayı buldu. Vakıf Katılım, Ekim ayının ilk haftasında iştiraki Vakıf Varlık Kiralama AŞ aracılığı ile 300 milyon TL tutarında kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi. Vakıf Katılım bu son rakamla birlikte kira sertifikası ihracında son 15 ayda 4,7 milyar liralık bir kaynak sağladı.

Albaraka Türk ise 27 Kasım’da tamamladığı kira sertifikası arzıyla 350 milyon liralık kaynak elde etti. Bu işlem ayrıca Albaraka Türk’ün gerçekleştirdiği ilk kira sertifikası halka arzı olarak kayıtlara geçti. Türkiye Finans Katılım Bankası ise 350 milyon lira değerinde, 97 gün vadeli kira sertifikası halka arzını geçen ay başarıyla tamamladı ve toplamda 3 milyar lira ihraç tutarına ulaştı.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Ekim ayında ihraç ettiği 600 milyon TL’lik sukuk ihracına 640 milyon TL gibi rekor bir talep toplamış olup yılbaşından itibaren 4,4 milyar TL sukuk ihracı gerçekleştirmiş oldu.

Türkiye Finans Katılım Bankası ise Kasım ayının son günlerinde 350 milyon TL’lik sukuk ihracı ile birlikte toplamda 3 milyar TL’yi aşan sukuk ihracı gerçekleştirmiş oldu.

Kaynak: Yeni Şafak

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.