İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Para politikalarındaki sıkılaşma, istihdam ve büyümeyi olumsuz etkilememeli

Yeni Şafak Gazetesi yazarı ve akademisyen Erdal Tanas Karagöl, geçtiğimiz günlerde Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde düzenlenen Türkiye’nin ekonomik problemlerine İslam iktisadının çözüm önerileri çalıştayına katıldı. Çalıştayda enflasyon ve faiz konusunda bir konuşma yapan Karagöl, sıkılaştırılan para politikalarının istihdam ve büyüme tarafına olumsuz çıktı vermemesi gerektiğini ifade etti. İşte Karagöl’ün Yeni Şafak’taki o yazısı:

“Cumartesi günü, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi tarafından Prof. Dr. Arif Ersoy, Prof. Dr. Sabri Orman ve Prof. Dr. Sabahattin Zaim Anısına “IV. Türkiye’nin Ekonomik Problemleri ve İslam İktisadının Çözüm Önerileri Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Her yıl katıldığımız bu çalıştayın geçen yılki toplantısına, Prof. Dr. Arif Ersoy ve Prof. Dr. Sabri Orman Hoca da katılmış ve iki oturumun da başkanlığını yapmışlardı.

Bu nedenle, bir yandan bu yıl gerçekleşen bu çalıştayı onlarsız yaptığımız için herkeste bir burukluk varken diğer yandan onları anmak ve onların öncü olduğu İslami iktisadın ne kadar kök saldığını görmek bizleri mutlu etti.

Bugün sayıları az olsa da bazı üniversitelerde İslam ekonomisi alanında lisans, yüksek lisans ve doktora programlarının açılmasını ve araştırma enstitülerin olmasını bu hocalarımıza borçluyuz.

Şahsen ben Prof. Dr. Sabahattin Zaim’den İstanbul Üniversitesi’nde öğrenci iken ders almıştım. Prof. Dr. Arif Ersoy ile Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nde beraber çalışmıştık. Hocamız bizim bölüm başkanlığımızı yapmıştı. Prof. Dr. Sabri Orman ile de uzun zamandan beri tanışıklığımız vardı.

Gerçekten yerleri doldurulamaz ilim adamlarıydı.

ÇALIŞTAYDA NELER KONUŞULDU?

Geleneksel hale gelen bu çalıştay yıl sonuna denk gelmesi nedeniyle Türkiye’nin yıl içerisinde öne çıkan ekonomik problemlerinin değerlendirilmesine vesile oldu. Diğer yandan, Türkiye’nin ekonomik meselelerine İslam iktisadının nasıl bir katkısı olacağı konusunda akademisyenler bildirilerini sundular.

Bu çalıştayda ayrıca, başta öncü hocalarımızın İslam iktisadına katkıları, görüşleri, adil ekonomik düzen, İslam iktisadında merkez bankacılığı, borç krizleri ve birçok konu daha tartışıldı.

Dolayısıyla, bu dönemde mevcut ekonomik düzenin sebep olduğu ekonomik sorunlara yeni çözümler üretmenin ve bu çözümleri alternatif bakış açısıyla öne çıkarmanın en çok ihtiyacımız olan hususlar olduğu açıktır.

Bu nedenle, bu çalıştayın gerçekleştirilmesinde emeği geçen Rektör Prof. Dr. Mehmet Bulut’a ve bu çalıştayı dört yıldır organize eden İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Güran Yumuşak’ a teşekkürlerimizi bir borç biliriz.

ENFLASYON, FAİZ VE EKONOMİK BÜYÜME TERCİHİ

Bu çalıştayda, ben de enflasyon ve faiz konusunda yeni gelişmeleri değerlendirme imkânı buldum.

Ekonomide faiz-kur- enflasyon döngüsünün çok hızlı çalıştığı bir dönemi yaşadık. Merkez Bankası’nda başkan değişimiyle beraber politika değişikliği de beraberinde geldi. Artan enflasyon ve kurlardaki artış trendini kırmak için, faiz artışı Merkez Bankası’nın kullandığı en önemli araç oldu.

Yani düşük enflasyon için faiz artışı adeta zorunlu bir tercih haline geliyor.

Merkez Bankası’nın enflasyonu düşürmek için gereken tüm araçları kararlılıkla kullanacağına yönelik ifadesinin getireceği parasal sıkılaşma politikalarının, diğer bir ifadeyle gelebilecek yeni faiz artışlarının ekonomik büyümeyi de olumsuz etkileme riski vardır.

Geçmişte sıklıkla yaşanılan cari açık ve yüksek enflasyon problemi nedeniyle uygulanan daraltıcı para politikalarından etkilenen ekonomik büyüme olmuştu.

Bu nedenle, Merkez Bankası’nın özellikle Covid-19 dolayısıyla meydana gelen daralmayı da göz önünde bulundurarak ekonomik büyümenin ve istihdamın sürdürülebilir olmasına da özel önem vermesi hayati derecede önemlidir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.