İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Posta Katılım ve Emlak Katılım da BOA kullanacak

Kuveyt Türk’ün geliştirdiği milli bankacılık yazılımı BOA Bankacılık Platformu, aralarında Nijerya, Malezya, Endonezya ve Mısır’ın da bulunduğu 20 ülkede kullanılacak. BOA ile ilgili açıklamalarda bulunan bankanın Bilgi Teknolojileri grup müdürü Mücahit Gündebahar, Vakıf Katılım’dan sonra PTT’nin kuracağı Posta Katılım, Emlak Katılım ve Turkcell Finans’ın da BOA’yı tercih ettiğini söyledi.

Kuveyt Türk’ten yapılan açıklamaya göre, teknoloji ve inovasyon yatırımlarıyla öne çıkan Kuveyt Türk, bu alanda yurt içinde imza attığı başarılarını yurt dışında da sürdürüyor. Banka, kendi bünyesinde geliştirdiği milli yazılımı ihraç ederek 20 ülkede 60’dan fazla bankada kullanılmasını sağlayacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kuveyt Türk Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü Mücahit Gündebahar, Türkiye’de bankacılık sektörünün ilk Ar-Ge merkezini 2010 yılında kurduklarını belirterek, iki Ar-Ge merkezine sahip tek banka olduklarını anımsattı.

Ar-Ge merkezinde geliştirdikleri projeleri ve ürünleri, yüzde 100 Kuveyt Türk sermayesiyle, üç yıl önce kurdukları Architecht Bilişim Sistemleri ve Pazarlama Ticaret AŞ adlı teknoloji firması aracılığıyla geliştirip satışa sunduklarını bildiren Gündebahar, “80’in üzerinde mühendis kadrosuna sahip Architecht firmamızla finans, mobil ve güvenlik teknolojileri alanında yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Architecht, kısa bir süre içerisinde öncü ürünler geliştirmesinin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü büyük projelerle bir teknoloji ihracatçısına dönüştü. Bugüne kadar Ar-Ge merkezlerimizde üretilen bankacılık projelerinin ticarileştirilmesiyle birlikte, yurt içi ve yurt dışında milyon dolarlar seviyesinde satış yapıldı.” ifadelerini kullandı.

– Kuveyt Türk’ün BOA’sı 60 bankada kullanılacak

Architecht’in son büyük anlaşmasını, Ar-Ge merkezlerinde tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve bankacılık süreçlerinin iyileştirilmesinde yeni bir dönem başlatan BOA Bankacılık Platformu üzerinden gerçekleştirdiğini kaydeden Gündebahar, “Architecht, Kuveyt merkezli olup Mısır’da yazılım geliştirme merkezi bulunan ve bankacılık sistemleri satan yazılım firması ITS ile anlaştı. Şube otomasyon sisteminden mobil şubeye, ATM’den operasyon merkezine kadar tüm işlemlerin teknolojisi ihraç edildi. Aralarında Nijerya, Malezya, Endonezya ve Mısır’ın da bulunduğu 20 ülkede bulunan 60’dan fazla bankada, Kuveyt Türk’ün geliştirmiş olduğu teknolojiler kullanılacak. Sistemlerin kullanımına proje bitiminde başlanacak ve birkaç yıl içinde tüm ülkelerde yaygınlaştırılacak. Üç yılın sonunda yaklaşık 120 milyon TL’lik yazılım ihracatı gerçekleştirmiş olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

 “Yazılım ithalatının azaltılmasına katkıda bulunuyoruz”

Şekerpınar Bankacılık ve Yaşam Üssü ile Konya’da yer alan Ar-Ge merkezlerinde hayata geçirdikleri ürün ve projelerin yurt içinde de tercih edildiğini vurgulayan Gündebahar, şunları kaydetti:

“Vakıf Katılım Bankası ile kurulum çalışmaları devam eden Posta Katılım Bankası ve Emlak Katılım Bankası, milli yazılımımız olan BOA Bankacılık Platformu’nu tercih etti. Bunlara ek olarak, 2017’de Turkcell Finansman’a, 2018’de ise Posta Katılım Bankası’na gerçekleştirdiğimiz satışlarla finansal yazılım ithalatının azaltılmasına ve dövizin yurt dışına çıkışının önlenmesine katkıda bulunduk. Diğer yandan beyin göçünü engellemek ve milli entelektüel sermayemizi ülke içinde korumak adına doktoralı personel istihdamı sağlıyoruz. Öğretim üyeleri de izinlerinde Ar-Ge merkezlerimizde geliştirilen projelerde yer alabiliyor.”

Kaynak: Time Turk

Bir yorum

  1. Katılım Bankacısı Katılım Bankacısı Aralık 10, 2018

    İstediğiniz sistemi kurun, isterseniz dünyadaki en iyi katılım bankacılığı alt yapısını entegre edin.
    Çalıştırdıgınız personeller faizli sistemden gelme ve tepeden inme ise , içine sinerek isteyerek bu işi yapmadıkları müddetçe Türkiyedeki bankacılık sisteminden alacağı pay %5 ‘i geçmeyecektir…
    2 yıl önce büyük beklentilerle kurulan Devlet Katılım Bankaları dahi bu rakamı ilerletemediler.
    Nedenmi ? Tepe yönetimlerini inceleyin ve tabiki yanlarında getirdikleri tepeden inme ekibi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir