İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Sukuk, krizlere karşı kalkan oluyor”

Kuveyt Genel Müdürü Ufuk Uyan, kira sertifikalarının katılım bankalarının sermaye piyasalarına eklemlenmeleri açısından çok önemli bir fon toplama ve likidite enstrümanı olup son yıllarda öneminin daha da arttığını söyledi. Uyan, katılım bankaları tarafından ihraç edilen kira sertifikalarının Ekim 2018’de bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 167 arttığını söyledi.

YÜZDE 120 BÜYÜME
Ufuk Uyan, sözlerine şöyle devam etti: “2010 yılından bu yana yurt içinde ve yurt dışında Türk Lirası, ABD Doları, Malezya Ringiti cinsinden sırasıyla yaklaşık 58 milyar TL, 10 milyar dolar ve 1.9 milyar MYR sukuk ihracı gerçekleştirildi. Şu an hâlihazırda dolaşımda yaklaşık 22 milyar TL, 10 milyar dolar ve 1.9 MYR kira sertifikası bulunuyor.
Kuveyt Türk olarak Avrupa’nın ve Türkiye’nin ilk sukuk işlemini yapan banka yız. 2010 yılından günümüze Türk Lirası, ABD Doları, Malezya Ringiti cinsinden yurt içi ve yurt dışında toplamda sırasıyla 10 milyar TL, 1 milyar 800 milyon dolar ve 800 milyon MYR kira sertifikası ihracı gerçekleştirdik. Bunun çeşitli piyasalarda hâlihazırda dolaşımda bulunan kısmı ise sırasıyla 1 milyar 770 milyon TL, 1 milyar 350 milyon USD ve 800 milyon MYR’dir. Bu yılın ilk 10 ayında ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 120’lik bir artışla 4 milyar 160 milyon TL tutarında sukuk ihracı yaparak Türkiye’nin en yüksek tutarlı sukuk ihraç hacmine ulaştık.”
Uyan, sukuk ihraçlarının üretime ve istihdam artışına destek verdiği gibi cari açığa kaliteli finansman sağlayan bir enstürman olduğunu söyledi.

Kaynak: Sabah Gazetesi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.