İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Suudlar Kazakistan’a İslam Kalkınma Bankası kuruyor

Suudi Arabistan, finansal gücünü kullanarak Orta Asya’da etkinliğini arttırmaya çalışıyor.
BİŞKEK (QHA) 26 TEMMUZ 2018 –
Kırgızistan’da merkezi Cidde’de bulunan İslami Kalkınma Bankası’nın kurulması kararı alındı.

Dünya Bülteni’nin haberine göre ülkede açılacak İslam Bankası ile ilgili yapılan resmi açıklamada, “İslami Kalkınma Bankası (İKB)’nın stratejik hedeflerinden biri de İslami finans kurumlarının oluşturulması başta olmak üzere dünya genelinde İslami finans endüstrisinin geliştirilmesidir. Bu amaçla İKB, Kırgızistan Cumhuriyeti hükümetiyle birlikte, ülkedeki ilk İslam bankasını oluşturmak için fikir birliğine vardı. Bu bağlamda İslami finans hizmetlerine ve İslam bankasının açılmasına yönelik önemli bir talep olduğu ortaya çıktı” denildi.

Kırgızistan Ulusal Bankası, mevcut bankalara sunulan imkanları İslam bankalarına da sunmak ve fırsat eşitliği sağlamak için önemli düzenlemeler yaptı. Yeni oluşacak İslami bankanın sermayesinin 25 milyon dolar olacağı belirtiliyor. Bununla birlikte bu finans kurumu ülkenin en büyük bankalarından biri olacak. Beklenen iç getiri oranı sermayenin büyüklüğüne bağlı olarak yüzde 22-38 olarak hesaplanıyor.

SUUDİLERİN ORTA ASYA’DAKİ FAALİYETLERİ ARTIYOR
Suudi Arabistan, finansal gücünü kullanarak Orta Asya’da etkinliğini arttırmaya çalışıyor. Suudiler daha önce de Özbekistan ve Türkmenistan’da yatırımlarda bulunmuştu.

Suudi Arabistan’ın yatırım fonlarından olan Suudi Kalkınma Fonu Özbekistan’a 50 milyon dolar kredi verileceğini açıklamıştı. Suudi Arabistan daha sonrasında TAPI (Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan Doğal Gaz Boru Hattı) projesine 500 milyon dolarlık kredi desteği verme kararını açıkladı.

Suudi Arabistan’ın bölgeyi özellikle İran’ın etkisine bırakmamayı hedeflediği belirtiliyor.

KAYNAK: QHA

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir