İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Tasarruflar bankacılık sisteminde muhafaza edilmeli”

Türkiye Katılım Bankaları Birliği(TKBB) Başkanı ve Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir son dönemde Türkiye’nin ekonomik durumuna ilişkin Best FM’de açıklamalarda bulundu.

Herkesin sağduyulu davranmasına dikkat çeken Özdemir, tasarrufun önemini ve yerli ürünlere ağırlık verilmesi gerektiğini vurguladı. Bankacılık sisteminde işleyişin normal bir şekilde devam ettiğini belirten Özdemir, “Vatandaşlarımızın yapması gereken şey, tasarruflarını bankacılık sisteminde muhafaza etmek. Onlar açısından bankacılık sistemi en güvenli ortam.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin son birkaç yıl içerisinde askeri ve hukuki saldırılarla karşı karşıya geldiğine değinen Metin Özdemir, ekonomik açıdan da yapılan spekülatif saldırıların vatandaşı tedirgin ettiğini belirtti. Yıllar önce yaşanan krizleri de örnek vererek anlatan Metin Özdemir, daha önceki krizlerin sebeplerinin ekonomi verilerine dayandırılırken, şu an yaşanan durumun herhangi bir veriyle açıklanamadığını ve şu anda Türkiye’nin her sektörde büyüme rakamlarına karşılık yaşanan bu durumu açıklamanın zor olduğunu anlattı. Özdemir, ”Şimdiye kadar gördük ki yaşanan krizler hep birtakım sayısal verilere dayanıyordu. Sektörden uzmanların, arkadaşlarımızın yorumlarını da dinliyoruz ve görüyoruz ki durumu ekonomik verilerle açıklamakta zorlanıyoruz, bunun altı yok. İlk altı aylık rakamlara bakıyoruz, turizm açısından, bankacılık ve ihracat gibi diğer sektörlerde de bir düşüş yok. Aksine büyüme ile kapattık. Olumlu gelişmelerin tersine böyle bir durumla karşı karşıya gelmek ve açıklamak zor.” şeklinde konuştu.

Dünyada En Sağlam Bankacılık Sistemine Sahibiz

Ekonomimizin rahat olduğu ve büyümeye devam ettiği dönemlerinde bu ataklara hazırlıklı olmamız gerektiğini ifade eden Özdemir, çevre ülkelerde yaşanacak krizlere dahi önlem alınması gerektiğini belirtti. Bankaların durumunun hiç olmadığı kadar güçlü olduğuna vurgu yapan Özdemir, dünyada en sağlam bankacılık sistemine sahip olduğumuzu ve gerekli tedbirlerin alındığını belirtti. Kredileri kesmenin söz konusu olmadığına da değinen Metin Özdemir, firmaların üretime devam etmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Bankacılık sektöründe yapılandırmaya da değinen Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, yapılandırmanın bankacılık sektörünün bir gerçeği olduğunu ve bu anlamda bankacılık sistemin yapılandırmada istismara müsaade edilmeyeceğini dile getirdi. Müşterilere de çağrıda bulunan Özdemir, bankada normal işleyişin sürdüğünü ve müşterilerin her türlü parasal işlemlerine aynı şekilde devam edebileceğine dikkat çekti.

Kaynak: Katılım Finans Dergisi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir