İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ticaret Üniversitesi’nden Almanya ziyareti

İstanbul Ticaret Üniversitesi Bankacılık Finans Lisans ve Uluslararası Bankacılık ve Finans, Sermaye Piyasası, International Finance Yüksek Lisans öğrencileri Almanya’nın Frankfurt şehrinde bir inceleme gezisi düzenleyerek banka ziyaretleri gerçekleştirdi.
İstanbul Ticaret Odası’nın Finans Kuruluşları Komitesi’nin desteği ve organizasyonuyla gerçekleştirilen ve Türkiye’nin lisansüstü eğitimde ilk ve tek Finans alanında uzmanlaşmış kuruluşu olan İstanbul Ticaret Üniversitesi Finans Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Serkan Çankaya’nın rehberliğinde gerçekleşen inceleme gezisinde öğrenciler Ziraat Bank AG ile KT Bank AG’nin Frankfurt Şubelerini ziyaret etti. Ziyarete ayrıca Finans Kuruluşları Komitesi Başkanı Mehmet Zeki Sayın ve komite üyeleri de katıldı.
Ziraat Bank AG ziyaretinde bankanın Hazine Direktörü Ersan Ursavaş Avrupa ve Almanya ekonomisinin genel durumunu ve Almanya – Türkiye ekonomisi ilişkilerini içeren bir sunum gerçekleştirdi. Ursavaş sunumunda Türkiye nüfusunun Almanya’nın nüfusuna yaklaştığını, ancak Almanya’nın sanayileşmiş yapısı sayesinde ülke ekonomisinin hızla büyüdüğünü ve Türkiye’nin yaklaşık 5 katı büyüklüğünde olduğunu vurguladı.
Ursavaş, bankacılık sektörü aktif toplamının Almanya’da 7.824 milyar Euro, Türkiye’de ise 577,5 milyar Euro olduğunu, bankacılık sektörü GSYH içindeki payının Almanya’da yüzde 234, Türkiye’de ise yüzde 91 olduğunu belirterek bankacılık sektörü özkaynak toplamının Almanya’da 413,7 milyar Euro, Türkiye’de ise 73,7 milyar Euro olduğu bilgisini verdi.
Türkiye – Almanya dış ticaret rakamlarına da değinen Ursavaş, Almanya’nın Türkiye’den en çok ithal ettiği ürünleri motorlu taşıtlar ve kara taşıtları, makine, örme giyim eşyası, diğer giyim ve giyim aksesuarları ve elektronik ürünler olarak sıraladı. Almanya’nın Türkiye’ye en çok ihraç ettiği ürünler ise makine, motorlu ve kara taşıtlar, elektronik ürünler, plastik ve plastik ürünler, optik, fotoğraf ürünleri bulunuyor.
Ziyaretin bir diğer durağı ise Frankfurt şehrinde bulunan KT Bank AG Şubesi oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi heyetini burada Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kudsi Arslan ve Hazine ve Finans Bölüm Başkanı Alper Nalbant karşıladı.
Almanya’da İslami bankacılık olarak yasal bir düzenlemenin bulunmadığı bilgisini veren Arslan, ancak KT Bank’ın yine de İslami bankacılık anlayışı ile yönetildiği ve denetimlerin “İslami bankacılık” kurallarına göre gerçekleştirildiğini belirtti.
Arslan, KT Bank AG’nin, Almanya ve Kıta Avrupası’nda İslami iş modeline sahip ilk ve tek tam teşekküllü banka olduğunu aktararak Federal Mali Denetleme Kurumu BaFin tarafından verilen lisansa sahip olduğunu ve yaklaşık 100 çalışanının bulunduğunu kaydetti.
Öğrenciler, Almanya’ya gerçekleştirilen uygulama gezisinin verimli geçtiğini belirterek ziyaretten memnun kaldıklarını ifade ettiler.
İstanbul Ticaret Üniversitesi Bankacılık ve Finans bölümü ve Türkiye’nin lisansüstü eğitimde ilk ve tek Finans alanında uzmanlaşmış kuruluşu olan Finans Enstitüsü eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerine Vakıfbank ile ortak gerçekleştirilen Bankacılık Uygulama sınıfı ve Borsa İstanbul tarafından desteklenerek kurulan BISTLAB ile sürdürüyor.
Finans Enstitüsü programlarından Sermaye Piyasası Yüksek Lisans öğrencileri Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirerek başarıyla mezun olmaları halinde Sermaye Piyasası Lisanslarını ek bir sınava girmeye gerek kalmaksızın elde etme fırsatına sahip bulunuyor. Ayrıca International Finance programı öğrencileri ise bu yıl yapılan müfredat değişikliği ile CFA (Chartered Financial Analyst) programına yönelik kapsamı ile uluslararası finans piyasalarında ihtiyaç duyulan nitelikli personel ihtiyacına yönelik yetiştiriliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir