İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TKBB ile BM arasında mutabakat zaptı imzalandı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi (IICPSD) ile bankacılık ve finans sektöründe faaliyet gösteren Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için İslami Finanstan faydalanılması konusunda işbirliğine dayanan bir ortaklık girişiminde bulundu.

UNDP’nin 5 küresel tematik politika merkezinden biri olan UNDP IICPSD, özel sektörün yeni küresel ajandada dönüştürücü ortaklar haline gelmesini sağlama amacıyla ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri için Özel Sektör ve Vakıflar Stratejisi’ni uyguluyor. Bu Stratejiyle, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının gerçekleştirilmesinde, özel sektörün dönüştürücü bir rol oynaması amaçlanıyor. TKBB, Türkiye’deki katılım bankacılığı sektörünü sürdürülebilir bir şekilde geliştirmeyi ve İslami finans ürün ve hizmetlerine erişimi küresel düzeyde genişletmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda, UNDP ve TKBB bir Mutabakat Zaptı imzalamıştır. Bu anlaşma ile ilgili taraflar, İslami finans sektöründen faydalanılarak küresel hedeflerin hayata geçirilmesi, hali hazırda faaliyet gösteren girişimlerin desteklenmesi ve yeni işbirliği fırsatlarının keşfedilmesi konusunda ortak hareket edilmesi üzerine mutabakata varıldığı açıklandı.

Yapılan açıklamada bu ortaklık vasıtasıyla UNDP IICPSD ve TKBB, İslami finans ve etki yatırımlarının birbirleriyle uyumluluğu konusunda farkındalık yaratmak ve sürdürülebilir kalkınmada İslami finansın rolünü arttırmak için işbirliği yapma taahhütlerini dile getirdi.

Bu anlaşma üzerine açıklama yapan TKBB Genel Sekreteri Osman Akyüz; “Türkiye’de İslami finans ve etki yatırımları arasındaki etkileşim konusunda farkındalık yaratmamızı sağlayan UNDP IICPSD’nin rehberliği ve desteğini takdir ediyoruz. İslami finans endüstrisinin gelişme aşamasında olduğu ülkelerle birikmiş bilgi birikimi ve uzmanlığımızı paylaşmak için UNDP IICPSD ile iş birliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu iş birliği faaliyetlerinin İslami finans sisteminin küresel ölçekte yaygınlığını artıracağına inanıyoruz. TKBB olarak, Türk katılım bankacılığı deneyiminin marifetleriyle Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin uygulama faaliyetlerine katkıda bulunma sorumluluğunu kendimize atfediyoruz. UNDP IICPSD ekibi ile koordinasyonun, İslami finans endüstrisi üyeleri arasında daha uyumlu performans sonuçlarına sahip olmak için her ülkenin en iyi uygulamalarını modelleyen dengeli bir endüstri oluşturmakta bir katalizör görevi göreceğini umuyoruz.” dedi.

IICPSD Direktörü Sahba Sobhani ise; “UNDP Küresel Özel Sektör Merkezi ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği arasında kurulan ortaklığı duyurmaktan mutluluk duymaktayız. Bu ortaklıkla İslami finans ve etki yatırımcılığından yararlanarak sürdürülebilir kalkınmanın desteklenmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktayız. TKBB, Islami finansın Türkiye’de ve küresel olarak gelişmesinde büyük rol oynamaktadır, dolayısıyla IICPSD olarak TKBB’nin girişimlerini desteklemekten ve TKBB ile sürdürülebilir kalkınma amaçları doğrultusunda işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz.” beyanında bulundu.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir