İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TMO’dan kabuklu fındık ile sukuk ihracı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), ikinci kez dayanak varlık olarak tarımsal emtia kullanarak 100 milyon TL’lik Kira Sertifikası (Sukuk) ihracı gerçekleştirdi. İlk ihracı Kasım 2017’de buğday ile gerçekleştiren TMO’nun sukuk ihracında bu kez kabuklu fındık kullanıldı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), ikinci kez dayanak varlık olarak tarımsal emtia kullanarak 100 milyon TL’lik Kira Sertifikası (Sukuk) ihracı gerçekleştirdi.

İlk ihracı 27 Kasım 2017 tarihinde buğday kullanarak gerçekleştiren TMO tarafından 20 Temmuz 2018 tarihinde Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin aracılık ettiği ikinci ihraçta, bu kez kabuklu fındık kullanıldı.

TMO’nun açıklamasına göre, ihraç edilen 100 milyon TL tutarındaki 103 gün vadeli Sukuk’un yıllık basit getirisi %18,50, yıllık bileşik getirisi %19,76 oldu. 17 nitelikli yatırımcıdan gelen talep tutarı ise 185 milyon TL olarak gerçekleşti.

TMO, Sermaye Piyasası Kurulundan aldığı izin çerçevesinde nakit ihtiyacına göre önümüzdeki günlerde 300 milyon TL’lik daha Sukuk ihracı planlıyor.

Faizsiz bankacılık ilkelerine uygun
Dünyada 100 milyar USD işlem hacmine ulaşan Sukuk işlemleri, İslam hukuku prensiplerine uyan faizsiz bankacılık ilkelerine uygun önemli finansal araçlardan biri.

TMO tarafından gerçekleştirilen ihraçlar, “Yönetim Sözleşmesi ve Alım Satıma Dayalı” kira sertifikalarının özelliklerini içeriyor. Ayrıca söz konusu ihraçlar, Türkiye’de Hazine dışında bir kamu kuruluşu tarafından gerçekleştirilen ve dayanak varlık olarak tarımsal emtianın kullanıldığı ilk işlemler olma özelliği de taşıyor.

Kasım 2017 ayında buğday kullanılarak gerçekleştirilen ilk ihraç, Islamic Finance News (IFN) Dergisinin Ocak 2018 sayısında “Yılın İslami Finansman İşlemi Ödülleri” listesinde yer almıştı.

TMO’nun kredi notu
Ürün alımları için ihtiyaç duyduğu finansmanı öz kaynaklarının yanı sıra yurt içi ve yurtdışı finans kuruluşlarından en uygun koşullarda temin ederek üretici ödemelerini taahhüt ettiği 10 günlük süre içinde gerçekleştiren TMO, kredi teminleri ve Kira Sertifikası (Sukuk) ihraçlarında kullanılmak üzere TURKRATING derecelendirme kuruluşuna bir rating raporu hazırlattırmıştı. Rapora göre, kurumun uzun vadeli ulusal kredi derecelendirme notu TR AAA (En güçlü kredi kalitesi) ve kısa vadeli ulusal kredi derecelendirme notu TR A1 (En güçlü borç ödeme kabiliyeti) olarak belirlenmişti.

Kaynak: https://www.gidahatti.com/tmodan-ikinci-sukuk-ihraci-113271/

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir