İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tüketici kredilerine “katılım” ayarı

Tüketici kredilerinde son bir yılda yaşanan 72 milyar TL’lik artış nedeniyle tüketici kredilerinde fatura karşılığı kullandırım zorunluluğu geliyor. Yapılacak bu çalışma ile spekülatif hareketlerin de önüne geçilmesi planlanıyor.

Ekonomi yönetiminin faizlerin düşmesi ile yüzde 38 artarak enflasyona olumsuz etkide bulunacağını düşündüğü tüketici kredilerine ilk engel hafta sonu Merkez Bankası tarafından gelmişti. Banka yaptığı düzenleme ile bankaların mevduat munzam oranlarında uyguladığı teşviklerden yararlanması için daha az tüketici kredisi kullanmalarını sağlamaya çalıştı.

Merkez Bankası sonrası BDDK da tüketici kredilerine düzenleme getiriyor. Bu kapsamda tüketici kredilerini frenlemek ve amacına uygun kullanılmasını sağlamak için bankalardan tüketici kredisi kullanan vatandaştan buzdolabı, çamaşır makinesi, TV veya tatil harcaması gibi giderlerin belgelenmesini isteyeceği bir düzenleme hazırlığında olduğu öğrenildi.

Müşteriler, ihtiyaç kredisi kullanmak suretiyle döviz ve kıymetli maden alıp spekülatif hareketler gerçekleştirebiliyordu. Yeni yapılacak düzenleme ile tüketici kredileri, katılım bankalarında olduğu gibi fatura karşılığı alınan mal yada hizmet alımına ilişkin olarak kullanılacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir