İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk Holding ile büyüyecek “insha”llah

Türk Holding, Albaraka Türk’ün Almanya merkezli dijital bankacılık birimi Insha’nın yüzde 10’unu 2.5 milyon euro karşılığında satın almak için anlaştı.

Türk Holding iştiraki Param, Albaraka Türk’ün Almanya merkezli dijital bankacılık birimi Insha’nın yüzde 10’unu 2.5 milyon Euro karşılığında satın almak için anlaştı. Albaraka Türk tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamaya göre anlaşma kapsamında Insha’nın değerinin 25 milyon Euro olarak belirlendiği ifade edildi.

Şirketten yapılan basın açıklamasında da Param’ın, Albaraka Türk tarafından iki yıl önce Avrupa’da kurulan dijital banka insha’nın yatırımcıları arasına katıldığı belirtilerek “Param, insha’ya 232 milyon TL değerleme üzerinden 23.2 milyon TL tutarında bir yatırıma imza atmış oldu” denildi. İki yıldır Almanya’da 43 bin üye, 400 binden fazla işlem ve 65 milyon Euro’yu geçen hesap hacmi ile faaliyet gösteren dijital banka insha, bu tohum yatırımla Avrupa’da yeni ülkelere açılacak.

Yatırım Avrupa açılımımızı hızlandıracak

Param kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Emin Can Yılmaz “insha’nın Avrupa’da sunduğu finansal çözümleri önemsiyor ve iki yıl gibi kısa bir sürede geldiği noktayı çok değerli buluyoruz. insha’nın hayallerine ortak olmaktan dolayı mutlu ve heyecanlıyız. insha’nın koyduğu hedeflere, çizdiği vizyona ve ekibine güveniyoruz. Yaptığımız bu yatırımla hem insha’nın hem de Param’ın Avrupa’daki açılımını daha da hızlandırmak istiyoruz. Öte yandan Türkiye’de ilk kez bir fintech, köklü bir bankanın iştirakine yatırım yapıyor. Bunu gerçekleştirmek Türkiye fintech ekosistemi için çok stratejik ve önemli bir gelişme. Bu yatırımın her iki taraf için de önemli getirileri olacağına inanıyorum” dedi

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku ise “İki yıl önce katılım bankacılığı alanında bir ilki gerçekleştirerek Avrupa’da dijital bankacılık hizmeti vermek üzere insha’yı hayata geçirmiştik.  Şubesiz ve tamamen dijital bankacılık hizmeti veren iştirakimiz insha bir ilki daha gerçekleştirerek Param gibi güçlü bir FinTech’i yatırımcıları arasına almış oldu. Param ile birlikte insha’nın gücü daha da artacak. Her iki tarafın daha iyi, daha hızlı bir şekilde büyümesini sağlayacak ve tüm ekosisteme katkı sunacaktır” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir