İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye Finans, halka arz ile 800 milyon TL sukuk ihraç etti

Türkiye Finans Katılım Bankası, yılın ilk kira sertifikası halka arzını rekor bir tutar ile tamamladı. 21-22-23 Ocak tarihlerinde talep toplaması yapılan 800 milyon lira değerindeki ihraç, Türkiye’de halka arz yöntemiyle gerçekleştirilen en yüksek tutarlı kira sertifikası ihracı oldu.

Bankanın iştiraki TF Varlık Kiralama A.Ş’nin 25 Ocak 2019 tarihli kira sertifikası ihracı 800 milyon lira değere ulaşarak Türkiye’de halka arz yöntemiyle yapılan en büyük kira sertifikası ihracı oldu. İhraç, 90 gün vadeli olarak yurt içi piyasaya sunuldu.

Halka arz yöntemiyle ihracı gerçekleştirilen 800 milyon lira tutarındaki kira sertifikasının satışının tamamlandığına ilişkin özel durum açıklaması, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlandı. Açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Şirketimizin, talep toplamasını 21-22-23 Ocak tarihlerinde gerçekleştirdiği, Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş’nin fon kullanıcısı olarak yer aldığı, yönetim sözleşmesine dayalı, 800.000.000 TL nominal değerdeki, 90 gün vadeli kira sertifikasına ilişkin satış işlemleri tamamlanmış olup müşteri hesaplarına virmanlar gerçekleşmiştir. Kamunun bilgisine arz olunur.”

Türkiye Finans Hazine Genel Müdür Yardımcısı Hakan Uzun, “Türkiye Finans olarak 2019 yılına hızlı bir giriş yaptık. Ocak ayında gerçekleştirdiğimiz bu kira sertifikası ihracını 750 milyon lira olarak planlamıştık, ancak yatırımcıdan gelen yoğun talep nedeniyle ihraç tutarımız 800 milyon lira değere ulaştı. Bu ihraç ile Türkiye’de halka arz yöntemiyle yapılan en büyük kira sertifikası işleminin altına imzamızı attık. Aynı ay içerisinde 230 milyon lira tutarında nitelikli yatırımcıya yaptığımız ihraç ile birlikte, sadece Ocak ayında 1 milyar liranın üzerinde bir hacim yakaladık. Her geçen ay artırdığımız ihraç değerleriyle ülkemizin katılım bankacılığındaki yatırım enstrümanlarına yenilerini ekliyor, ülke ekonomisine değer katıyoruz. 2019 yılında da üretim ve insana dayalı ekonomik faaliyetlerimizi inovatif ve modern bankacılık hizmetleriyle buluşturmaya devam edecek, önümüzdeki dönemde de yeni kira sertifikası ihraçları ile kaynaklarımızı çeşitlendirmeyi ve reel ekonomiye destek olmayı sürdüreceğiz” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir