İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye Finans’tan ekonomiye 60,5 milyar TL destek

Türkiye Finans Katılım Bankası, 2020 yılı üçüncü çeyrek mali verilerini kamuoyu ile paylaştı. Bankadan yapılan açıklamaya göre yılın ilk dokuz ayında ekonomiye nakdi ve gayrinakdi olmak üzere 60,5 milyar TL destek sağlayan bankanın aktif büyüklüğü, 80,1 milyar TL’ye yükseldi. Banka, ilk dokuz ayda ise 590,8 milyon TL kar elde etti.

2020 yılı ilk dokuz aylık verilere ilişkin açıklama yapan bankanın genel müdür vekili Murat Akşam toplanan fonlar kaleminde sektörün üzerinde bir büyüme başarısı gösterdiklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Yıl boyunca olumsuz etkilerini hissettiğimiz COVID-19 salgınının bir süre daha dünya gündeminin ilk sırasında olmaya devam edeceğini öngörüyoruz. Bu kapsamda pandemiye karşı ülkemizde verilen mücadelede banka olarak, gerek sosyal gerek ekonomik anlamda ürettiğimiz değer ve sunduğumuz desteklerle etkin rol üstlenmekten mutluluk duyuyoruz.

Ekonomiye 60,5 milyar TL finansman
İş ve finans dünyası pandeminin hayatlarımıza nasıl yansıyacağına dair öngörüler paylaşmaya henüz başlamışken; Türkiye Finans olarak doğru bir stratejik yaklaşım ve segment bazlı yeni hedeflemelerimiz ile çok hızlı ve esnek kararlar aldık. Üretimin ve ekonominin sürdürülebilirliği için en çok desteğe ihtiyacı olan kesimlere el verdik, hayatlarına katkı sağlayacak ürün ve hizmetlerin yanısıra fon desteği sağladık. Yılın üçüncü çeyreği itibariyle ekonomiye sağladığımız toplam nakdi ve gayri nakdi kaynak büyüklüğümüz sektör ortalamasının üzerinde bir artışla 60.5 milyar TL’ye ulaştı.

Bu hızlı adaptasyon süreci yılın üçüncü çeyreğindeki performansımıza da olumlu yansıdı. Sürdürülebilir kârlı büyüme vizyonumuz doğrultusunda; yalnızca bankamızın değil, katılım bankacılığının toplam sektör içerisindeki payını arttıran bir role sahip olmak ise bizim için önemli bir gurur vesilesi oldu.

Aktif büyüklük 81 milyar seviyelerine geldi
2019 yılsonunda 52.4 milyar TL seviyesinde olan aktif toplam büyüklüğümüz 80.6 milyar TL’ye yükseldi. Pandemi sürecine rağmen yakaladığımız yüksek ivmeyi, yatırım yapılacak ve odaklanılacak alanlara yönelik gerçekleştirdiğimiz kapsamlı ve detaylı analizlerin bir sonucu olarak değerlendiriyoruz.

Toplanan fonlar kaleminde lideriz
Başarı gösterdiğimiz en önemli alanlardan bir diğeri de toplanan fonlar başlığı oldu. Hem kullandırılan hem de toplanan fonlarda sektör ortalamasının üzerinde büyüyerek pazar payımızı artırmaya devam ettik.

Kullandırılan fonlar 2019 yılsonuna göre %54 arttı
Dijitalleşmenin önem kazandığı bu dönemde, yıllar önce başlattığımız dijital dönüşüm vizyonumuza dair attığımız adımların ne kadar doğru olduğunu çok daha net gördük. Dijital kanallarımızda müşteri deneyimini iyileştirme yatırımlarımız kapsamında artan tedarikçi sayımız ile farklı sektörlerde yerinde tüketici finansman imkânı sağladık. Bu yılın üçüncü çeyreğinde ise kullandırdığımız fonları geçtiğimiz yılsonuna kıyasla %54 artış ile sektör ortalamasının üzerinde büyüttük. Pandemi sürecinde müşterilerimizin bireysel fon kullanma taleplerine yönelik mevzuata uygun dijital çözümler ile mevcut müşterilerimizin şubelerimize gelmeden fon kullanabilmesi süreçlerini başarıyla tamamladık. Öte yandan uzaktan müşteri edinimi, dijital imza, video bankacılığı, kişiselleştirilmiş ürün ve servisler gibi konulardaki çalışmalarımızı da hızla devam ettiriyoruz.

“Müşteri Odağımızdır” değerimizden aldığımız güçle müşterilerimize ayrıcalıklı olduklarını hissettirmek adına yenilikçi uygulamalarımızı hizmete sunuyoruz. Müşterilerimize yansıttığımız iyi deneyim yolculuğunun sürdürülmesi için çalışıyor, öte yandan olumsuz deneyimleri en aza indirmek için büyük çaba gösteriyoruz. En iyi bankacılık deneyimi sunmaya yönelik bu çalışmalarımızı müşteri deneyim skorlarımızı analiz ederek, bütünsel bir yaklaşımla sürdürüyoruz. Bu konuya odaklanmaya ve bankamızdan duyulan memnuniyeti en yüksek noktaya çıkarmak için çalışmaya devam edeceğiz.

İnanıyoruz ki, bankamız büyüdükçe ve katılım finans sektörünü büyüttükçe ülkemiz için katma değer sağlama hedefimizi daha güçlü bir şekilde sürdüreceğiz. Tüm çabamız ulusal ekonomilerin ve dünya toplumlarının olağanüstü bir sınav verdiği bu dönemde güçlü bir duruş sergileyerek; müşterilerimize, sektörümüze ve ülkemize sağladığımız faydayı arttırarak sürdürmektir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir