İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’nin ekonomik problemlerine İslam iktisadının çözüm önerileri tartışıldı

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ev sahipliğinde bu yıl dördüncü kez düzenlenen Türkiye’nin Ekonomik Problemleri ve İslam İktisadının Çözüm Önerileri Çalıştayı online olarak gerçekleşti. Etkinlik, İslam İktisadı alanının duayen isimleri, üniversiteye adını veren Hocaların Hocası Prof. Dr. Sabahattin Zaim ile bu yıl aramızdan ayrılan Prof. Dr. Arif Ersoy ve Prof. Dr. Sabri Orman anısına yapıldı. Üç değerli hocanın adına gerçekleşen birer oturumdan oluşan çalıştay, İZÜ youtube kanalından gün boyu canlı olarak yayınlandı.

Programın açılışında konuşan İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, yakın geçmişte aramızdan ayrılan hocalarımıza Allah’tan rahmet diledi. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin başta ekonomi ve finans olmak üzere Türkiye’nin siyasal, sosyal, eğitim, kültür gibi alanları ile ilgili çalışmalarını arttırarak sürdüreceğini ifade etti.  Nobel İktisat ödüllü akademisyenler George Akerlof ve Robert Shiller’den alıntı yapan Prof. Dr. Mehmet Bulut, iki yazarın da modern iktisat kavramının birçok yönüyle gözden geçirilmesi gerektiği tezini savunduğunu ifade etti. Prof. Dr. Mehmet Bulut, “Bu iki akademisyende yalnızca kendi çıkarı peşinde koşan bireyin ve serbest piyasa tasavvurunun bir çıkmaz sokak olduğu vurguluyor. Piyasanın ayartıcılığı karşısında nefsi arzularına bırakılmış insanın ve bu insanın sınırsız ihtiyaçlarına göre tanımlanmış gidişatın gözden geçirilmesi gerektiğini öneriyorlar.  Adam Smith’ten bu yana gelen hakim iktisat paradigmasının gözden geçirilmesine en büyük katkıyı sunacak olanlar İslam Medeniyet coğrafyasının iktisatçıları olmalı. İZÜ’de bu çerçevede bir ekosistem inşa etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Açılış oturumunun ardından Prof. Dr. Sabri Orman Oturumu gerçekleşti. Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu’nun başkanlık yaptığı oturuma konuşmacı olarak Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, Prof. Dr. Ömer Torlak ve Doç. Dr. Lütfi Sunar katıldı.

Prof. Dr. Arif Ersoy’un anıldığı oturumun başkanlığını Prof. Dr. Metin Toprak yaparken, Prof. Dr. İbrahim Halil Sugözü, Prof. Dr. Hakan Sarıbaş ve Doç. Dr. Süleyman Akdemir etkinliğe konuşmaları ve sunumları ile katkı verdi.

Günün son oturumu ise Prof. Dr. Sabahattin Zaim anısına gerçekleşti. Bu oturumun başkanlığını Prof. Dr. İbrahim Güran Yumuşak üstlenirken, Prof. Dr. Mahmut Bilen, Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan ve Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl programa konuşmacı olarak katıldı.

Programın tüm oturumlarını izlemek için İZÜ youtube sayfasını inceleyebilirsiniz.

Açılış ve Prof. Dr. Sabri Orman Oturumu için.

https://www.youtube.com/watch?v=Agkiqyt700Y

Prof. Dr. Arif Ersoy oturumu için:

https://www.youtube.com/watch?v=zthfrYoSJ1Y

Prof. Dr. Sabahattin Zaim oturumu için:

https://www.youtube.com/watch?v=jJZIeSG74Dc

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir