İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Türkiye’nin faizsiz potansiyeli çok büyük”

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, Türkiye’nin gerek emeklilik gerekse diğer finans alanlarında “faizsiz” potansiyelinin çok büyük olduğunu belirterek, “Özellikle 2017 yılında hayatımıza giren otomatik katılım sistemini de göz önünde bulundurduğumuzda ‘faizsiz esaslarına uygun yatırım araçları’ giderek önem kazanıyor” dedi.

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, faiz hassasiyeti bulunan kesimlerin tasarruflarının değerlendirilmesi ve finansman ihtiyaçlarının karşılanması için katılım bankacılığının ortaya çıktığını ve gelişime devam ettiğini söyledi. Türkiye’nin gerek emeklilik gerekse diğer finans alanlarında “faizsiz” potansiyelinin çok büyük olduğunu belirten Genel Müdür Obalı, “Uzun dönemli yatırım aracı olarak da tanımladığımız BES yani bireysel emeklilik sisteminde de faizsiz yatırım araçları önemli bir yer kaplıyor. Özellikle 2017 yılında hayatımıza giren otomatik katılım sistemini de göz önünde bulundurduğumuzda ‘faizsiz yatırım araçları’ giderek önem kazanıyor” dedi.

FAİZSİZ BES’TE BÜYÜKLÜK %10’LARDA

3 Kasım 2017 tarihli EGM verilerine göre BES’te devlet katkısı dâhil toplam fon büyüklüğünün 74 milyar 890 milyon TL’ye ulaştığını hatırlatan Obalı, “Toplam fon büyüklüğü içinde faizsiz fonların oranı % 6,7. Otomatik BES’te ise 1,43 milyar TL fon büyüklüğünün %63’ü faizsiz fonlarda değerlendirilmiş durumda. 31 Ekim 2017 itibari ile Rasyonet verilerine göre bireysel emeklilik sektöründe varlık dağılımlarına baktığımızda faizsiz kısmında kira sertifikaları, özel kira sertifikaları, altın, katılım hesabı %10 civarında bir büyüklükten söz edebiliriz” diye konuştu.

GİDİLECEK ÇOK YOLUMUZ VAR

Türkiye olarak gelişme gösteren bu alan için gidilecek çok yolumuz olduğunun da altını çizen Genel Müdür Obalı, bu konuda yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı: “Faizsiz emeklilik, faizsiz sigortacılıkla desteklenmelidir. Bireysel emeklilik sistemi ile ilgili yapılan tüm bilgilendirmelerde faizsiz alanına da geniş yer verilmelidir. Faizsiz emekliliğin sistemin temel bileşenlerinden biri olduğu algısı yerleştirilmelidir. Faizsiz emeklilik yatırım araçlarının bilinirliği artırılmalıdır.”

FAİZSİZ FİNANSAL ENSTRÜMANLAR GELİŞTİRİLMELİ

Türkiye’de faizsiz finansal enstrümanların sınırlı kaldığını da ifade eden Obalı, şunları kaydetti: “Hükümetimizin bu konuda önemli çalışmaları bulunuyor. Regülasyon tarafında çalışmalar da devam ediyor. Yeni faizsiz finansal enstrümanlar geliştirmenin yanı sıra özel sektör kira sertifikası piyasasının da geliştirilmesi gerekiyor. Girişim sermayesi ve gayrimenkul gibi alternatif yatırım araçları geliştirilmesinin yanı sıra alt yapıya yatırımı mümkün kılan faizsiz enstrümanlar da çok önemli. Malezya ve Singapur gibi örneklerde yansımalarını şimdiden görebiliyoruz.”

Katılım sigortacılığı modelleri arasında “Vekil Katılım Sigortacılığı” modelini benimsediklerini belirten Obalı, “Hayat sigortası alanında Vakıf Katılım Bankası A.Ş ve Türkiye Finans Katılım Bankası (TFKB) müşterilerine tekafül ürünleri sunuyoruz.  Katılım sigortacılığı konusunda önemli fırsatları, en iyi şekilde müşterilerimize yansıtıyoruz. Bu yönde olumlu geri dönüşler ve yeni ürün talepleri geldikçe bu alandaki gayretimiz artıyor. İslami sigortacılık prensiplerine uygun olarak kar dağıtmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

FON BÜYÜKLÜĞÜNDE ZİRVEDE

Faizsiz fonlar alanında gerek pazar payı gerekse fon büyüklüğünde zirvede yer aldıklarını dile getiren Genel Müdür Obalı, “Vakıf Emeklilik; fon büyüklüğünde 13 şirket arasında 1. sıradadır. Faizsiz fonlarda 31 Ekim 2017 Rasyonet verilerine göre yüzde 21 pazar payına sahibiz.  Şirketimizin 1 milyar 79 bin TL faizsiz fon büyüklüğü bulunmaktadır. Faizsiz emeklilik yatırım fonlarının içeriğinde; katılım hesapları, katılım hisse senetleri, altın ve değerli madenler, kira sertifikası, uluslararası sukuk, alternatif varlık sınıfları olarak da gayrimenkul, altyapı ve girişim sermayesi enstrümanları yer almaktadır. 2010 yılından beri faizsiz BES konusunda iddialı ve istikrarlı büyümemizi sürdürmek için var gücümüzle çalışıyoruz ve bu alanın ülkemizde daha da büyüyeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: http://www.sigortacigazetesi.com.tr/turkiyenin-faizsiz-potansiyeli-cok-buyuk/

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir