İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’nin ilk ve tek faizsiz yatırım bankası açıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu geçtiğimiz yıl Mayıs ayında kurulan Golden Global Yatırım Bankası A.Ş.’ye faaliyet izni verdi.

Golden Global Yatırım Bankası’na faaliyet izni çıktı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre banka faaliyetlerine başlayabilecek. Golden Global Yatırım Bankası ile faaliyet gösteren yatırım bankalarının sayısı 14 oldu.

SERMAYESİ 150 MİLYON LİRA
150 milyon TL sermayeli bankanın kurucu ortakları arasında Emir Kaya, Salih Berberoğlu, Recep Kaba, Ahmet Dağlı ve Mustafa Akın yer aldı. Linkedin hesaplarındaki ünvanlara bakıldığında bankanın genel müdürlüğü görevine daha önce Halk Bankası’nda müfettiş olarak kariyerine başlayan ve akabinde ticari krediler müdürlüğünün yanı sıra şube müdürlüğü de yapan Özay Balta atandı. Balta, Kayseri Fen Lisesi’nden sonra 2003 yılında Galatasaray Üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümünden mezun oldu.

Ayrıca Linkedin sosyal medya hesabı üzerinden Golden Global Yatırım Bankası’nda çalışan personellerinin çoğunun ağırlıklı olarak katılım bankası kökenli olduğu göze çarpıyor.

YATIRIM BANKASI NE YAPAR?
Yatırım bankaları, kamu yada özel sektöre uzun vadeli finansman sağlayarak ticari faaliyetlerin devamını sağlar. Yatırım bankası finansman sağlamak için menkul kıymet ihracı gerçekleştirir. Menkul kıymet ihracından elde ettiği kaynakla da kamu yada özel sektörün yatırımlarının finansmanını sağlar.

BANKANIN VİZYON VE MİSYONU
Vizyon

Faizsiz finans ilke ve esaslarına uygun faaliyet gösteren, bu konudaki global gelişmeleri yakından takip ederek uygulamalarına entegre eden, paydaşlarına sürekli değer katan, saygın ve öncü bir yatırım bankası olmaktır.

Misyon

Faizsiz finans ilke ve esasları doğrultusunda, etik değerlerinin bilincinde olarak, sürekli değer yaratan faaliyetlerimizle müşteri ihtiyaçlarını etkin çözümlerle karşılayan; müşterilerine, çalışanlarına, hissedarlarına kattığı değeri sürekli arttıran, bölgemizin saygın ve etkin bir yatırım bankası olmaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir