İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Uzaktan bankacılık” hakkında bilmeniz gerekenler

Yapılan yasal düzenlemeler akabinde bankacılıkta yeni dönem başladı. Böylelikle 1 Mayıs itibariyle herhangi bir banka şubesine gitmeden oturduğunuz yerden hesap açabilecek, internet/mobil şube şifresi alabilecek ve tüm bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz. Peki bu süreçte dikkat etmeniz gereken yada bilmeniz gereken şeylerin ne olduğunu biliyor musunuz? Uzaktan bankacılığa dair bilmeniz gerekenleri derledik:

– Nüfus cüzdanı ile uzaktan hesap açmanız mümkün değil. Uzaktan bankacılık hizmeti alabilmek için yeni nesil kimlik kartınızı almanız gerekiyor.

– Uzaktan bankacılık hizmeti için akıllı bir telefona ihtiyacınız olduğunu da ayrıca belirtelim.

– Uzaktan bankacılık hizmeti almak istediğiniz bankanın mobil uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Uygulamayı indireceğiniz yerin güvenilirliğini olası dolandırıcılık faaliyetlerine istinaden kontrol etmenizde fayda var. Bilgisayardan bağlanacak olmanız halinde ise internet adresinin bankaya ait olduğunu mutlaka kontrol etmeniz gerekiyor.

– Mobil uygulamayı indirdikten sonra bankanın çağrı merkezi ile görüntülü görüşeceksiniz. Bu nedenle görüntülü görüşme için yeterli aydınlık bir ortamda yüzünüzü çağrı merkezi temsilcisinin net bir şekilde göreceği şekilde hazırlıklı olmalısınız. Müşteri temsilcisinin sizi tanımasına engel gözlük, maske vb takmamalısınız.

– Birçok banka NFC özellikli telefonlar ile uzaktan bankacılık işlemi yapabiliyor. Sürece başlamadan önce telefonunuzda NFC özelliği olup olmadığını yada hizmet almak istediğiniz bankanın sadece NFC özelliği bulunan telefon üzerinden hizmet verip vermediğini öğrenmeniz gerekir.

– Görüşme boyunca kameranız açık kalmalı.

– Görüşme esnasında üçüncü bir kişiden yardım almamanız gerekli.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.