İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vakıf Bank’ın hisse devri, Vakıf Katılım’a sermaye olur mu?

Gece yarısı Resmi Gazete’de yayınlanan habere göre Vakıf Bank’ın %58,5 hissesi Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devroldu.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından idare edilen yüzde 58.5 oranındaki A ve B grubu hisseleri, bir hafta içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredilecek.

Devir işlemi, hisse başına 9,49 lira olarak belirlenen değer üstünden yapılacak.

Bankanın Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredilecek olan hisseleri, 2 buçuk milyar lira olan banka sermayesinin 1 milyar 463 milyon liralık kısmını oluşturuyor.

Albaraka Türk Katılım Bankası eski genel müdür yardımcısı Mehmet Ali Verçin, bu satışla Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 13.884.000.000 TL satış geliri elde edeceğini ve bu bedelin Vakıf Katılım’a aktarılması durumunda katılım bankacılığının sektördeki payının %7’yi aşabileceğini ifade etti.

VAKIF KATILIM DETAYI
Mayıs 2017 tarihinde “Forum İstanbul 2017” zirvesine katılan Vakıf Katılım Bankası yönetim kurulu başkanı Öztürk Oran burada yaptığı açıklamada, “Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün (VGM) Vakıfbank’taki yüzde 58.5 hissesinin Hazine tarafından alınarak Vakıf Katılım’a sermaye olarak aktarılması yapılmakta olan torba yasaya girecek.” demişti. Oran ayrıca Vakıf Katılım’a aktarılacak olan tutarın nakit, sukuk veya gayrimenkul olarak ödenebileceğini de kaydederken, “tercihimiz nakit.” diye konuşmuştu.
Mayıs 2018 tarihinde ise basına açıklamalarda bulunan Vakıf Katılım Bankası genel müdürü İkram Göktaş, Vakıfbank’ın Hazine Müsteşarlığı’na devredilen hisselerinin bedelinin Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devrinin ardından Vakıf Katılım’a kaynak olarak aktarılacağını belirterek, “Şu anda 3 ayrı değerleme şirketi değerleme yapıyor. Bu devrin ardından bankamız ciddi bir sermaye yapısına sahip olacak.” demişti.
VAKIF BANK TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA
Vakıf Bank tarafından hisse devrine ilişkin KAP’a yapılan açıklama ise şu şekilde:

“İlgi: a) 25 Aralık 2017 tarihli Özel Durum Açıklaması,

  1. b) 3 Aralık 2019 tarihli ve 1814 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı

İlgi a’da kayıtlı özel durum açıklamamız ile, “24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 6219 Sayılı Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı Kanunu’nda Yapılan Değişiklikler Hakkında” bilgi verilmiştir.

6219 sayılı Kanun’un ilgili hükümleri doğrultusunda yayımlanan, İlgi b’de kayıtlı 3 Aralık 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün idare ve temsil ettiği %43,00’ü (A) Grubu ve %15,51’i (B) Grubu olmak üzere toplam %58,51’lik hisseye ilişkin beher hisse değeri belirlenmiştir.

Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün idare ve temsil ettiği %58,51’lik Bankamız hissesinin Hazine ve Maliye Bakanlığı adına Banka pay defterine kaydedilme süreci başlamıştır.

Söz konusu devir işlemi, 6219 sayılı Kanun’da belirtildiği üzere, Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın yürürlüğe girdiği 3 Aralık 2019 tarihinden itibaren bir hafta içerisinde tamamlanacaktır.

6219 sayılı Kanun’un ilgili hükümleri uyarınca, 3 Aralık 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı’nda belirtilen hisselere ilişkin devir işlemleri hakkında pay alım teklifinde bulunma yükümlülüğü dahil olmak üzere Sermaye Piyasası Kanunu hükümleri uygulanmayacak olup, borsada işlem gören (D) Grubu %25,22’lik hisseler ile ilgili herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Bankamız hisselerinin devir işlemlerine ilişkin gelişmeler ilgili mevzuat çerçevesinde kamuoyuna duyurulacaktır. “

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir